DBU Pokalen 2015-16 er den 62. udgave af DBU Pokalen. Finalen blev spillet i Parken Kristi Himmelfartsdag d. 5. maj 2016.
DBU Pokalen | |
---|---|
Sæson | 2015-16 |
Mester | FC København |
Andenplads | AGF |
DBU Pokalen | |
Turneringen blev vundet af FC København, der derved kunne træde ind i Europa League, 2. kvalifikationsrunde, men da klubben vandt det danske mesterskab, kvalificerede klubben sig imidlertid i stedet til UEFA Champions League-kvalifikation i stedet.
Deltagere
108 hold er med i DBU Pokalen. Alle divisionshold fra sæsonen 2014-15 er automatisk med i pokalturneringen, mens tilmeldte seriehold spillede kvalifikationskampe for at komme med.
Det seriehold fra sæsonen 2014-15, som når længst, fik 100.000 kr. Når flere seriehold lige langt, fordeles pengene ligeligt. For andet år i træk blev det Greve, der kunne modtage checken på de 100.000 kr. fra DBU.
Superligaen
Klub | Ligaplacering 2014-15 | Træder ind i | Slået ud i | Slået ud af |
---|---|---|---|---|
AGF | 1. division, nr. 2 | 2. runde | Finale, taber | |
Brøndby | Superligaen, nr. 3 | 3. runde | Semifinalen | FC København |
Esbjerg | Superligaen, nr. 8 | 2. runde | 3. runde | Lyngby |
FC København | Superligaen, nr. 2 | 3. runde | Finale, vinder | |
FC Midtjylland | Superligaen, nr. 1 | 3. runde | 4. runde | FC Roskilde |
FC Nordsjælland | Superligaen, nr. 6 | 2. runde | 2. runde | Næstved |
Hobro | Superligaen, nr. 7 | 2. runde | 3. runde | FC Roskilde |
OB | Superligaen, nr. 9 | 2. runde | 3. runde | FC Fredericia |
Randers FC | Superligaen, nr. 4 | 3. runde | Kvartfinalen | FC København |
SønderjyskE | Superligaen, nr. 10 | 2. runde | Kvartfinalen | AGF |
Viborg | 1. division, nr. 1 | 2. runde | 4. runde | Skive |
AaB | Superligaen, nr. 5 | 2. runde | Semifinalen | AGF |
1. division
Klub | Ligaplacering 2014-15 | Træder ind i | Slået ud i | Slået ud af |
---|---|---|---|---|
AC Horsens | 1. division, nr. 6 | 1. runde | 3. runde | HB Køge |
FC Fredericia | 1. division, nr. 10 | 1. runde | 4. runde | FC København |
FC Helsingør | 2. division Øst, nr. 1 | 1. runde | 4. runde | Randers FC |
FC Roskilde | 1. division, nr. 9 | 1. runde | Kvartfinalen | AaB |
FC Vestsjælland | Superligaen, nr. 11 | 1. runde | 3. runde | FC København |
HB Køge | 1. division, nr. 7 | 1. runde | 4. runde | Brøndby |
Lyngby | 1. division, nr. 3 | 1. runde | 4. runde | AaB |
Næstved | 2. division Vest, nr. 1 | 1. runde | 3. runde | FC Midtjylland |
Silkeborg | Superligaen, nr. 12 | 1. runde | 3. runde | AGF |
Skive | 1. division, nr. 8 | 1. runde | Kvartfinalen | Brøndby |
Vejle | 1. division, nr. 5 | 1. runde | 2. runde | Hobro |
Vendsyssel FF | 1. division, nr. 4 | 1. runde | 2. runde | AaB |
2. division pulje 1
Klub | Ligaplacering 2014-15 | Træder ind i | Slået ud i | Slået ud af |
---|---|---|---|---|
AB | 1. division, nr. 11 | 1. runde | 1. runde | Lyngby |
Avarta | 2. division Øst, nr. 8 | 1. runde | 1. runde | HB Køge |
B1908 | 2. division Øst, nr. 5 | 1. runde | 2. runde | Fredensborg |
Brønshøj | 1. division, nr. 12 | 1. runde | 3. runde | Rishøj |
HIK | 2. division Øst, nr. 6 | 1. runde | 1. runde | Brønshøj |
Holbæk | 2. division Øst, nr. 9 | 1. runde | 3. runde | Brøndby |
Hvidovre | 2. division Øst, nr. 3 | 1. runde | 3. runde | Greve |
2. division pulje 2
Klub | Ligaplacering 2014-15 | Træder ind i | Slået ud i | Slået ud af |
---|---|---|---|---|
B93 | 2. division Øst, nr. 7 | 1. runde | 2. runde | Holbæk |
FC Svendborg | 2. division Vest, nr. 9 | 1. runde | 2. runde | Silkeborg |
Frem | 2. division Øst, nr. 2 | 1. runde | 1. runde | Ledøje-Smørum |
Fremad Amager | 2. division Øst, nr. 4 | 1. runde | 1. runde | B1908 |
Marienlyst | 2. division Vest, nr. 2 | 1. runde | 2. runde | Viborg |
Nykøbing FC | 2. division Øst, nr. 5 | 1. runde | 1. runde | FC Roskilde |
Næsby | 2. division Vest, nr. 7 | 1. runde | 1. runde | FC Fredericia |
2. division pulje 3
Klub | Ligaplacering 2014-15 | Træder ind i | Slået ud i | Slået ud af |
---|---|---|---|---|
Brabrand | 2. division Vest, nr. 8 | 1. runde | 2. runde | FC Fredericia |
Jammerbugt FC | 2. division Vest, nr. 3 | 1. runde | 1. runde | Vendsyssel FF |
Kolding IF | 2. division Vest, nr. 6 | 1. runde | 3. runde | Skive |
2. division Vest, nr. 11 | 1. runde | 1. runde | Vejle | |
Odder | 2. division Vest, nr. 10 | 1. runde | 2. runde | Skive |
Skovbakken | 2. division Vest, nr. 5 | 1. runde | 1. runde | Lystrup |
Thisted | 2. division Vest, nr. 4 | 1. runde | 2. runde | SønderjyskE |
Seriehold, Bornholm
Klub | Ligaplacering 2014-15 | Liga 2015-16 | Træder ind i | Slået ud i | Slået ud af |
---|---|---|---|---|---|
NB Bornholm | Danmarksserien pulje 1, nr. 13 | Københavnsserien | 1. runde | 1. runde | Fredensborg |
Seriehold, Fyn
Klub | Ligaplacering 2014-15 | Liga 2015-16 | Træder ind i | Slået ud i | Slået ud af |
---|---|---|---|---|---|
B1913 | Albaniserien, nr. 3 | Albaniserien | 1. runde | 1. runde | FC Svendborg |
Langeskov | Albaniserien, nr. 8 | Albaniserien | 1. runde | 1. runde | Nyborg |
Marslev | Serie 1 pulje 1, nr. 9 | Serie 1 | 1. runde | 1. runde | Tarup/Paarup |
Morud | Albaniserien, nr. 5 | Albaniserien | 1. runde | 1. runde | Marienlyst |
Nyborg | Serie 1 pulje 1, nr. 2 | Albaniserien | 1. runde | 2. runde | Greve |
Søhus Stige | Serie 2 pulje 1, nr. 5 | Serie 2 | 1. runde | 2. runde | Esbjerg |
Tarup/Paarup | Albaniserien, nr. 1 | Danmarksserien | 1. runde | 2. runde | OB |
Aarslev | Serie 1 pulje 1, nr. 1 | Albaniserien | 1. runde | 1. runde | Søhus Stige |
Seriehold, Jylland
Klub | Ligaplacering 2014-15 | Liga 2015-16 | Træder ind i | Slået ud i | Slået ud af |
---|---|---|---|---|---|
Aulum | Serie 1 pulje 7, nr. 3 | Serie 1 | 1. runde | 1. runde | Brabrand |
Birkelse | Jyllandsserien 1 pulje 1, nr. 6 | Jyllandsserien | 1. runde | 1. runde | Aalborg Freja |
DGL 2000 | Jyllandsserien 2 pulje 3, nr. 6 | Serie 1 | 1. runde | 1. runde | Kjellerup |
Esbjerg IF 92 | Serie 1 pulje 10, nr. 2 | Serie 1 | 1. runde | 1. runde | FC Sydvest |
FC Skanderborg | Danmarksserien pulje 2, nr. 7 | Danmarksserien | 1. runde | 1. runde | Aabyhøj |
FC Sydvest | 2. division Vest, nr. 13 | Danmarksserien | 1. runde | 2. runde | Vejgaard |
FC Sønderborg | Danmarksserien pulje 2, nr. 5 | Danmarksserien | 1. runde | 3. runde | Randers FC |
Fuglebakken KFUM | Jyllandsserien 2 pulje 4, nr. 4 | Jyllandsserien | 1. runde | 1. runde | AC Horsens |
Holstebro | Danmarksserien pulje 3, nr. 2 | Danmarksserien | 1. runde | 1. runde | Silkeborg |
IF Skjold Sæby | Serie 1 pulje 5, nr. 1 | Jyllandsserien | 1. runde | 1. runde | Thisted |
Kjellerup | 2. division Vest, nr. 15 | Danmarksserien | 1. runde | 2. runde | AGF |
Kolding BK | 2. division Vest, nr. 16 | Danmarksserien | 1. runde | 1. runde | Sædding/Guldager |
Lundtoft IF | Serie 2 pulje 22, nr. 7 | Serie 3 | 1. runde | 1. runde | Kolding IF |
Lyseng | Danmarksserien pulje 3, nr. 3 | Danmarksserien | 1. runde | 2. runde | Kolding IF |
Lystrup | Danmarksserien pulje 3, nr. 6 | Danmarksserien | 1. runde | 3. runde | AaB |
Ringkøbing | 2. division Vest, nr. 12 | Danmarksserien | 1. runde | 1. runde | Odder |
Jyllandsserien 1 pulje 2, nr. 3 | Jyllandsserien | 1. runde | 2. runde | Lystrup | |
Tjørring | Jyllandsserien 1 pulje 2, nr. 7 | Jyllandsserien | 1. runde | 1. runde | Skive |
Varde | 2. division Vest, nr. 14 | Danmarksserien | 1. runde | 1. runde | FC Sønderborg |
Vejgaard | Jyllandsserien 1 pulje 1, nr. 1 | Danmarksserien | 1. runde | 3. runde | SønderjyskE |
Viby | Danmarksserien pulje 3, nr. 8 | Danmarksserien | 1. runde | 1. runde | Lyseng |
Aabyhøj | Jyllandsserien 1 pulje 2, nr. 2 | Danmarksserien | 1. runde | 2. runde | FC Sønderborg |
Aalborg Freja | Jyllandsserien 1 pulje 1, nr. 2 | Danmarksserien | 1. runde | 2. runde | AC Horsens |
Aars har trukket sig fra DBU Pokalen, der de ikke har følt, at de kunne samle et slagkraftigt mandskab.
Seriehold, København
Klub | Ligaplacering 2014-15 | Liga 2015-16 | Træder ind i | Slået ud i | Slået ud af |
---|---|---|---|---|---|
FA 2000 | Danmarksserien pulje 2, nr. 4 | Danmarksserien | 1. runde | 1. runde | Greve |
FB | Københavnsserien, nr. 6 | Københavnsserien | 1. runde | 1. runde | IF Skjold Birkerød |
Fremad Valby | Danmarksserien pulje 1, nr. 14 | Københavnsserien | 1. runde | 2. runde | Hvidovre |
GVI | 2. division Øst, nr. 13 | Danmarksserien | 1. runde | 1. runde | Frederikssund |
IF Føroyar | Serie 1 pulje 2, nr. 3 | Serie 1 | 1. runde | 1. runde | Hvidovre |
Jægersborg | Danmarksserien pulje 1, nr. 3 | Danmarksserien | 1. runde | 2. runde | FC Roskilde |
Sundby | Serie 1 pulje 2, nr. 1 | Københavnsserien | 1. runde | 1. runde | B93 |
Tårnby FF | Serie 1 pulje 2, nr. 8 | Serie 1 | 1. runde | 1. runde | FC Helsingør |
Vanløse | Danmarksserien pulje 1, nr. 6 | Danmarksserien | 1. runde | 1. runde | Jægersborg |
Seriehold, Lolland-Falster
Klub | Ligaplacering 2014-15 | Liga 2015-16 | Træder ind i | Slået ud i | Slået ud af |
---|---|---|---|---|---|
Døllefjelde-Musse | Danmarksserien pulje 2, nr. 11 | Sjællandsserien | 1. runde | 1. runde | Holbæk |
Frem Sakskøbing | Lolland-Falsterserien oprykningsspil, nr. 4 | Lolland-Falsterserien | 1. runde | 1. runde | FC Vestsjælland |
Listrup | Lolland-Falsterserien oprykningsspil, nr. 3 | Lolland-Falsterserien | 1. runde | 1. runde | Rishøj |
Seriehold, Sjælland
Klub | Ligaplacering 2014-15 | Liga 2015-16 | Træder ind i | Slået ud i | Slået ud af |
---|---|---|---|---|---|
Avedøre | 2. division Øst, nr. 12 | Danmarksserien | 1. runde | 2. runde | FC Vestsjælland |
B1973 Herlev | Sjællandsserien, nr. 13 | Sjællandsserien | 1. runde | 1. runde | Søllerød-Vedbæk |
Bjæverskov | Serie 3 pulje 8, nr. 1 | Serie 2 | 1. runde | 1. runde | Næstved |
Fredensborg | Danmarksserien pulje 1, nr. 8 | Danmarksserien | 1. runde | 3. runde | FC Helsingør |
Frederikssund | Sjællandsserien, nr. 9 | Sjællandsserien | 1. runde | 2. runde | HB Køge |
Greve | Danmarksserien pulje 1, nr. 2 | Danmarksserien | 1. runde | 4. runde | SønderjyskE |
Helsinge | Sjællandsserien, nr. 7 | Sjællandsserien | 1. runde | 1. runde | Avedøre |
Herlev | 2. division Øst, nr. 15 | Danmarksserien | 1. runde | 1. runde | Hillerød |
Herlufsholm | Sjællandsserien, nr. 11 | Sjællandsserien | 1. runde | 2. runde | Brønshøj |
Hillerød | Sjællandsserien, nr. 1 | Danmarksserien | 1. runde | 2. runde | FC Helsingør |
IF Skjold Birkerød | Danmarksserien pulje 1, nr. 10 | Sjællandsserien | 1. runde | 2. runde | KFUM Roskilde |
Kalundborg | Danmarksserien pulje 2, nr. 3 | Danmarksserien | 1. runde | 1. runde | KFUM Roskilde |
KFUM Roskilde | Danmarksserien pulje 1, nr. 4 | Danmarksserien | 1. runde | 3. runde | Viborg |
Ledøje-Smørum | Danmarksserien pulje 2, nr. 2 | Danmarksserien | 1. runde | 2. runde | Lyngby |
Rishøj | 2. division Øst, nr. 11 | Danmarksserien | 1. runde | 4. runde | AGF |
Søllerød-Vedbæk | 2. division Øst, nr. 14 | Danmarksserien | 1. runde | 2. runde | Rishøj |
Virum-Sorgenfri | Sjællandsserien, nr. 2 | Danmarksserien | 1. runde | 1. runde | Fremad Valby |
Svebølle er blevet trukket ud af DBU Pokalen, da de fusionerer med Kalundborg.
Første runde
I turneringens første runde er holdene opdelt i en Vest- og Øst-pulje. I Vestpuljen deltager 48 hold, der igen er opdelt i tre puljer, "Nord-puljen", "Midt-puljen" og "Syd/Fyn-puljen". Østpuljen består af 48 hold, der er opdelt i to puljer "Sjælland/Lolland/Falster-puljen" og "Sjælland/København/Bornholm-puljen".
Lodtrækningen fandt sted fredag den 3. juli 2015.
Tallet i parentes angiver hvilket hierarkisk niveau holder spiller på. Superligaen: (1), 1. division: (2) og så videre.
Vest, Nord
11. august 2015 18:30 |
Birkelse (5) | 1 - 3 | Aalborg Freja (4) |
---|---|---|
|
J.L. Biler Arena, Aabybro Dommer: Mathias Kræmer |
11. august 2015 18:30 |
IF Skjold Sæby (5) | 1 - 7 | Thisted (3) |
---|---|---|
|
Sparekassen Vendsyssel Arena, Sæby Dommer: Mikkel Redder |
12. august 2015 18:30 |
Jammerbugt FC (3) | 1 - 3 | Vendsyssel FF (2) |
---|---|---|
|
Jetsmark Stadion, Pandrup Dommer: Michael Rasmussen |
Vejgaard er oversidder i 1. runde.
Vest, Midt
11. august 2015 18:30 |
Aulum (6) | 1 - 6 | Brabrand (3) |
---|---|---|
|
Aulum Fritidscenter, Aulum Dommer: Michael V. Jensen |
11. august 2015 18:30 |
DGL 2000 (6) | 2 - 3 | Kjellerup (4) |
---|---|---|
|
Tilst Idrætsanlæg, Tilst Dommer: Jens Maae |
11. august 2015 18:30 |
FC Skanderborg (4) | 0 - 2 | Aabyhøj (4) |
---|---|---|
|
Wannafind Stadion, Skanderborg Dommer: Paw Johansen |
11. august 2015 18:30 |
Fuglebakken KFUM (5) | 0 - 3 | AC Horsens (2) |
---|---|---|
|
Højlyngen, Aarhus Dommer: Morten Krogh |
11. august 2015 18:30 |
Lyseng (4) | 2 - 0 | Viby (4) |
---|---|---|
|
Lyseng Idrætscenter, Højbjerg Dommer: Michael Rasmussen |
11. august 2015 18:30 |
Lystrup (4) | 3 - 2 | Skovbakken (3) |
---|---|---|
|
Lystrup Idrætsanlæg, Lystrup Dommer: Brian Jessen |
11. august 2015 18:30 |
Tjørring (5) | 0 - 4 | Skive (2) |
---|---|---|
|
Gilmose Park, Herning Dommer: Michael Tykgaard |
12. august 2015 18:30 |
Ringkøbing (4) | 1 - 2 | Odder (3) |
---|---|---|
|
Alkjær Stadion, Ringkøbing Dommer: Morten Krogh |
12. august 2015 19:00 |
Holstebro (4) | 0 - 4 | Silkeborg (2) |
---|---|---|
|
Holstebro Idrætspark, Holstebro Dommer: Esad Deronjic |
Vest, Syd/Fyn
4. august 2015 18:30 |
(3) | 1 - 1 (e.f.s.) | Vejle (2) |
---|---|---|
|
Middelfart Stadion, Middelfart Dommer: Morten Krogh |
Straffesparkskonkurrence | |||
1 - 4 |
11. august 2015 18:30 |
Marslev (6) | 0 - 10 | Tarup/Paarup (4) |
---|---|---|
|
Marslev Idrætsplads, Marslev Dommer: Allan Rørdahl Borgstrøm |
11. august 2015 18:30 |
Morud (5) | 1 - 7 | Marienlyst (3) |
---|---|---|
|
VVS Fyn Arena, Morud Dommer: Peter Rasmussen |
11. august 2015 18:30 |
Næsby (3) | 0 - 6 | FC Fredericia (2) |
---|---|---|
|
Næsby Stadion, Næsby Dommer: Peter Kjærsgaard-Andersen |
11. august 2015 18:30 |
(5) | 3 - 1 | Kolding BK (4) |
---|---|---|
|
, Esbjerg Dommer: Jørgen Daugbjerg Buchardt |
12. august 2015 18:30 |
B1913 (5) | 0 - 3 | FC Svendborg (3) |
---|---|---|
|
Campus Road, Odense Dommer: Allan Rørdahl Borgstrøm |
12. august 2015 18:30 |
Esbjerg IF 92 (6) | 3 - 4 | FC Sydvest (4) |
---|---|---|
|
Skibhøj Anlæg, Esbjerg Dommer: Bjarke Bruun |
12. august 2015 18:30 |
FC Sønderborg (4) | 4 - 1 | Varde (4) |
---|---|---|
|
Alsie Express Park, Sønderborg Dommer: Allan Staal |
12. august 2015 18:30 |
Langeskov (5) | 0 - 5 | Nyborg (5) |
---|---|---|
|
Langeskov Stadion, Langeskov Dommer: Morten Bertelsen |
12. august 2015 18:30 |
Lundtoft IF (8) | 1 - 7 | (Kolding IF) (3) |
---|---|---|
|
Kliplev Hallen, Aabenraa Dommer: Claus Steiner |
12. august 2015 18:30 |
Søhus Stige (7) | 4 - 2 | Aarslev (5) |
---|---|---|
|
Spar Søhus Arena, Søhus Dommer: Søren Stagaard |
Øst, Sjælland/Lolland/Falster
11. august 2015 18:30 |
Frem Sakskøbing (5) | 0 - 4 | FC Vestsjælland (2) |
---|---|---|
|
Sakskøbing Stadion, Sakskøbing Dommer: Benjamin Leander |
11. august 2015 18:30 |
Kalundborg (4) | 3 - 5 | KFUM Roskilde (4) |
---|---|---|
|
Munkesø Stadion, Kalundborg Dommer: Patrick Stenzel Rasmussen |
11. august 2015 18:30 |
Listrup (5) | 0 - 2 | Rishøj (4) |
---|---|---|
|
LUIF's anlæg, Nykøbing Falster Dommer: Anders Skjødt Petersen |
12. august 2015 18:30 |
Bjæverskov (7) | 0 - 4 | Næstved (2) |
---|---|---|
|
Skovbohallen, Bjæverskov Dommer: Lars Christoffersen |
12. august 2015 18:30 |
Døllefjelde-Musse (5) | 1 - 4 | Holbæk (3) |
---|---|---|
|
DMI's anlæg, Nysted Dommer: Yasin Seker |
12. august 2015 19:00 |
Nykøbing FC (3) | 1 - 2 | FC Roskilde (2) |
---|---|---|
|
Nykøbing Falster Idrætspark, Nykøbing Falster Dommer: Kasper Madsen |
Herlufsholm er oversidder i 1. runde.
Øst, Sjælland/København/Bornholm
11. august 2015 18:00 |
FB (5) | 0 - 2 | IF Skjold Birkerød (5) |
---|---|---|
|
Frederiksberg Idrætspark, Frederiksberg Dommer: Casper Thorsøe Jr. |
11. august 2015 18:30 |
B1973 (5) | 0 - 3 | Søllerød-Vedbæk (4) |
---|---|---|
|
Elverroad, Herlev Dommer: Jesper Nielsen |
11. august 2015 18:30 |
Frederikssund (5) | 3 - 1 | GVI (4) |
---|---|---|
|
Frederikssund Stadion, Frederikssund Dommer: Thomas Dahl Strandberg |
11. august 2014 18:30 |
Fremad Valby (5) | 8 - 2 | Virum-Sorgenfri (4) |
---|---|---|
|
Valby Idrætspark, Valby Dommer: Lars Skibild Jensen |
11. august 2015 18:30 |
Helsinge Fodbold (5) | 0 - 3 | Avedøre (4) |
---|---|---|
|
Helsinge Stadion, Helsinge Dommer: Jakob A. Sundberg |
11. august 2015 18:30 |
Hillerød (4) | 1 - 0 | Herlev (4) |
---|---|---|
|
Hillerød Stadion, Hillerød Dommer: Jesper Dahl |
11. august 2015 18:30 |
Ledøje-Smørum (4) | 1 - 1 (e.f.s.) | Frem (3) |
---|---|---|
|
Ledøje Idrætscenter, Smørum Dommer: Martin Køster |
Straffesparkskonkurrence | |||
5 - 3 |
11. august 2015 18:30 |
NB Bornholm (5) | 2 - 2 (e.f.s.) | Fredensborg (4) |
---|---|---|
|
Nexø Stadion, Nexø Dommer: Janus Vorm |
Straffesparkskonkurrence | |||
4 - 5 |
11. august 2015 18:30 |
Sundby (5) | 1 - 4 | B93 (3) |
---|---|---|
|
Kløvermarkens Idrætsanlæg, København Dommer: Benjamin Helm Svedborg |
11. august 2015 19:00 |
HIK (3) | 0 - 3 | Brønshøj (3) |
---|---|---|
|
Gentofte Sportspark Kunst 1, Gentofte Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen |
12. august 2015 18:30 |
Avarta (3) | 2 - 5 | HB Køge (2) |
---|---|---|
|
Espelundens Idrætsanlæg, Rødovre Dommer: Michael Johansen |
12. august 2015 18:30 |
FA 2000 (4) | 1 - 3 | Greve (4) |
---|---|---|
|
Frederiksberg Stadion, Frederiksberg Dommer: Benjamin Leander |
12. august 2015 18:30 |
IF Føroyar (6) | 0 - 6 | Hvidovre (3) |
---|---|---|
|
Kløvermarkens Idrætsanlæg, København Dommer: Peter Munch Larsen |
12. august 2015 18:30 |
Jægersborg (4) | 3 - 1 | Vanløse (4) |
---|---|---|
|
Gentofte Sportspark, Gentofte Dommer: Lars Skibild Jensen |
12. august 2015 18:30 |
Tårnby FF (6) | 1 - 3 | FC Helsingør (2) |
---|---|---|
|
Uganda Ground, Kastrup Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen |
12. august 2015 20:00 |
AB (3) | 0 - 3 | Lyngby (2) |
---|---|---|
|
Gladsaxe Stadion, Gladsaxe Dommer: Anders Poulsen |
19. august 2015 18:30 |
B1908 (3) | 2 - 0 | Fremad Amager (3) |
---|---|---|
|
Sundby Idrætspark, København Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen |
Anden runde
I 2. runde træder nummer 5-10 fra Superligaen 2014-15 og nummer 1 og 2 fra 1. division 2014-15 ind i DBU Pokalen og sammen med de 48 vindere fra 1. runde, vil der være 56 hold.
Holdene deles op i 2 lige store puljer, hhv. Øst og Vest, da der var flere Vest-hold end Øst-hold, blev Nyborg, OB og Tarup/Paarup rykket over i Øst-puljen efter en lodtrækning blandt de fynske hold.
Lodtrækningen fandt sted tirsdag den 18. august 2015. Lodtrækningen tilrettelagdes således, at klubberne i Superligaen ikke kunne møde hinanden, samt så vidt muligt således, at klubberne udenfor Herre-DM ikke kunne møde hinanden.
Vest
25. august 2015 17:30 |
Brabrand (3) | 1 - 2 | FC Fredericia (2) |
---|---|---|
|
Brabrand Stadion, Brabrand Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen |
1. september 2015 17:15 |
FC Svendborg (3) | 0 - 3 | Silkeborg (2) |
---|---|---|
|
Høje Bøge Stadion, Svendborg Dommer: Henrik Overgaard |
1. september 2015 17:15 |
Lyseng (4) | 1 - 2 | Kolding IF (3) |
---|---|---|
|
Lyseng Idrætscenter, Højbjerg Dommer: Chris Johansen |
1. september 2015 17:15 |
Marienlyst (3) | 1 - 5 | Viborg (1) |
---|---|---|
|
Marienlystcentret, Odense Dommer: Benjamin Helm Svedborg |
1. september 2015 17:15 |
(5) | 1 - 5 | Lystrup (4) |
---|---|---|
|
Guldager Idrætscenter, Esbjerg Dommer: Aydin Uslu |
1. september 2015 17:15 |
Søhus Stige (7) | 0 - 9 | Esbjerg (1) |
---|---|---|
|
Rema 1000 Arena, Søhus Dommer: Peter Rasmussen |
1. september 2015 17:15 |
Vejgaard (4) | 3 - 2 | FC Sydvest (4) |
---|---|---|
|
Soffy Road, Aalborg Dommer: Martin Braun Christensen |
1. september 2015 18:30 |
Thisted (3) | 1 - 2 | SønderjyskE (1) |
---|---|---|
|
Sparekassen Thy Arena, Thisted Dommer: Jakob Kehlet |
2. september 2015 17:15 |
Aabyhøj (4) | 0 - 2 | FC Sønderborg (4) |
---|---|---|
|
Aabyhøj Stadion, Aabyhøj Dommer: Mikkel Redder |
2. september 2015 17:45 |
Vejle (2) | 0 - 0 (e.f.s) | Hobro (1) |
---|---|---|
|
Vejle Stadion, Vejle Dommer: Jens Maae |
Straffesparkskonkurrence | |||
2 - 4 |
2. september 2015 20:15 |
Kjellerup (4) | 1 - 8 | AGF (1) |
---|---|---|
|
, Kjellerup Dommer: Morten Krogh |
8. september 2015 17:15 |
Odder (3) | 0 - 1 | Skive (2) |
---|---|---|
|
Odder Stadion, Odder Dommer: Sandi Putros |
8. september 2015 17:15 |
Aalborg Freja (4) | 0 - 6 | AC Horsens (2) |
---|---|---|
|
Ny Frejapark, Aalborg Dommer: Michael V. Jensen |
9. september 2015 20:15 |
Vendsyssel FF (2) | 0 - 2 | AaB (1) |
---|---|---|
|
Bredbånd Nord Arena, Hjørring Dommer: Jakob Kehlet |
Øst
25. august 2015 18:30 |
Næstved (2) | 1 - 0 | FC Nordsjælland (1) |
---|---|---|
79' | |
1. september 2015 17:15 |
Fredensborg (4) | 1 - 0 | B1908 (3) |
---|---|---|
Mads Brøndberg 44' | |
Fredensborg Stadion, Fredensborg Dommer: Yasin Seker |
1. september 2015 17:15 |
Frederikssund (5) | 2 - 6 | HB Køge (2) |
---|---|---|
Jonas Kirchmann 25' Christian Helev 85' | Kristoffer Munksgaard 6' 20', 72', 77' (Søren Henriksen) 47' 87' |
1. september 2015 17:15 |
Hillerød (4) | 1 - 2 | FC Helsingør (2) |
---|---|---|
80' (str.) | (Mikkel Knudstrup) 28' 51' |
1. september 2015 17:15 |
Rishøj (4) | 2 - 0 | Søllerød-Vedbæk (4) |
---|---|---|
|
Rishøj Stadion, Køge Dommer: Benjamin Leander |
1. september 2015 18:00 |
Holbæk (3) | 4 - 2 | B93 (3) |
---|---|---|
18', 36' Thomas Jensen 49' 70' | 27' 56' |
1. september 2015 19:00 |
Herlufsholm (5) | 0 - 5 | Brønshøj (2) |
---|---|---|
Patrick Naundrup 48', 57', 89' 61', 80' |
2. september 2015 17:15 |
Avedøre (4) | 0 - 3 | FC Vestsjælland (2) |
---|---|---|
Marc Rochester Sørensen 42' Mathias Hebo Rasmussen 53' Yones Felfel 54' |
2. september 2015 17:15 |
Fremad Valby (5) | 2 - 2 (e.f.s) | Hvidovre (3) |
---|---|---|
16' 78' | Kasper Jensen 12' 54' |
Straffesparkskonkurrence | |||
4 - 5 |
2. september 2015 17:15 |
IF Skjold Birkerød (5) | 1 - 4 | KFUM Roskilde (4) |
---|---|---|
|
Birkerød Stadion, Birkerød Dommer: Jesper Nielsen |
2. september 2015 17:15 |
Ledøje-Smørum (4) | 0 - 5 | Lyngby (2) |
---|---|---|
33' Dennis Sørensen 47', 83' Bror Blume 69' Frederik Gytkjær 90' |
2. september 2015 17:15 |
Nyborg (5) | 0 - 5 | Greve (4) |
---|---|---|
20', 85' Rasmus Jensen 40' 50' 55' |
Nyborg Idrætspark, Nyborg Dommer: Allan Rørdahl Borgstrøm |
9. september 2015 17:45 |
Tarup/Paarup (4) | 0 - 2 | OB (1) |
---|---|---|
Rasmus Festersen 70', 81' |
23. september 2015 17:15 |
Jægersborg (4) | 1 - 6 | FC Roskilde (2) |
---|---|---|
22' | Lars Brøgger 31', 54', 78', 89' 42' (Nicki Albek) 67' (sm.) |
Tredje runde
I 3. runde træder nummer 1-4 fra Superligaen 2014-15 ind i DBU Pokalen og sammen med de 28 vindere fra 2. runde vil der være 32 hold.
Lodtrækningen tilrettelægges således, at klubberne i Superligaen ikke kan møde hinanden, samt så vidt muligt således, at klubberne udenfor Herre-DM ikke kan møde hinanden. Lodtrækningen fandt sted torsdag den 3. september 2015.
22. september 2015 16:00 |
Greve (4) | 2 - 1 | Hvidovre (3) |
---|---|---|
53', 67' | Frederik Krabbe 41' (str.) |
22. september 2015 16:00 |
KFUM Roskilde (4) | 1 - 5 | Viborg (1) |
---|---|---|
77' | Osama Akharraz 3' 25' Mathias Wichmann 29' (Alhaji Gero) 86' Sebastian Andersen 90' |
22. september 2015 16:30 |
Vejgaard (5) | 1 - 3 | SønderjyskE (1) |
---|---|---|
7' (str.) | Kees Luijckx 10' Marc Pedersen 19' Johan Absalonsen 88' |
22. september 2015 18:15 |
FC Fredericia (2) | 2 - 1 | OB (1) |
---|---|---|
37' Oliver Feldballe 81' | Kenneth Zohore 38' |
22. september 2015 18:30 |
Rishøj (4) | 3 - 1 | Brønshøj (3) |
---|---|---|
Morten Christensen 23', 90' (Niclas Tüchsen) 52' | 67' |
22. september 2015 20:15 |
Silkeborg (2) | 0 - 1 | AGF (1) |
---|---|---|
Danny Olsen 64' |
23. september 2015 16:00 |
Fredensborg (4) | 0 - 1 | FC Helsingør (2) |
---|---|---|
(Mikkel Knudstrup) 30' |
23. september 2015 18:00 |
FC Vestsjælland (2) | 0 - 2 | FC København (1) |
---|---|---|
Federico Santander 7' Andreas Cornelius 76' |
23. september 2015 18:00 |
Kolding IF (3) | 1 - 3 (e.f.s) | Skive (2) |
---|---|---|
19' | Mikael Uhre 30' 107' Jesper Henriksen 118' |
23. september 2015 19:00 |
HB Køge (2) | 2 - 0 | AC Horsens (2) |
---|---|---|
Alexander Ludwig 77' 89' (str.) | |
23. september 2015 20:45 |
Holbæk (3) | 0 - 7 | Brøndby (1) |
---|---|---|
Christian Jakobsen 10', 57', 73', 80' Ronnie Schwartz 35', 59' Andrew Hjulsager 70' |
24. september 2015 16:00 |
FC Sønderborg (4) | 0 - 6 | Randers FC (1) |
---|---|---|
(Piotr Parzyszek) 6', 63' Kasper Fisker 48', 54' Kasper Junker 68', 72' |
24. september 2015 18:15 |
Lyngby (2) | 1 - 0 | Esbjerg (1) |
---|---|---|
Casper Højer Nielsen 85' | |
24. september 2015 20:45 |
Næstved (2) | 0 - 3 | FC Midtjylland (1) |
---|---|---|
(Francis Dickoh) 8' Mikkel Duelund 53' Paul Onuachu 90' |
29. september 2015 18:00 |
Lystrup (4) | 0 - 4 | AaB (1) |
---|---|---|
(Gilli Rolantsson) 27' Nicolaj Thomsen 28' Jannik Pohl 45', 59' |
13. oktober 2015 19:00 |
FC Roskilde (2) | 0 - 0 (e.f.s) | Hobro (1) |
---|---|---|
|
Straffesparkskonkurrence | |||
7 - 6 |
Fjerde runde
Lodtrækningen fandt sted fredag den 25. september.
21. oktober 2015 15:00 |
FC Helsingør (2) | 0 - 2 | Randers FC (1) |
---|---|---|
16' (sm.) Christian Keller 76' |
27. oktober 2015 18:15 |
Rishøj (4) | 0 - 3 | AGF (1) |
---|---|---|
Dino Mikanovic 68' Nordstrand 73' Aabech 90' |
27. oktober 2015 19:00 |
Skive (2) | 3 - 2 | Viborg (1) |
---|---|---|
10' 27' 90' | Christian Sivebæk 39' Christopher Poulsen 56' |
28. oktober 2015 14:00 |
Greve (4) | 2 - 6 | SønderjyskE (1) |
---|---|---|
62' 90' | Thomas Dalgaard 14', 18' Emmanuel Okwi 61', 64' (Jeppe Simonsen) 68' (Mikkel Hedegaard) 83' |
28. oktober 2015 18:15 |
FC Roskilde (2) | 3 - 2 (e.f.s) | FC Midtjylland (1) |
---|---|---|
Nikolaj Hansen 15' Bajram Fetai 58' Jesper Bech 99' | Marco Larsen 28' Morten Duncan Rasmussen 67' |
28. oktober 2015 20:45 |
Lyngby (2) | 1 - 2 | AaB (1) |
---|---|---|
Kasper Pedersen 33' Lukas Spalvis 68' |
29. oktober 2015 18:15 |
FC Fredericia (2) | 1 - 2 (e.f.s) | FC København (1) |
---|---|---|
(Nikolaj Hagelskjær) 43' | Danny Amankwaa 28' Kasper Kusk 92' |
29. oktober 2015 20:45 |
HB Køge (2) | 0 - 1 | Brøndby (1) |
---|---|---|
Ronnie Schwartz 90' |
Kvartfinaler
Lodtrækningen fandt sted torsdag d. 29. oktober.
1. marts 2016 18:00 |
SønderjyskE (1) | 0 - 3 | AGF (1) |
---|---|---|
8' (Elmar Bjarnason) 23' Jesper Lange 72' |
2. marts 2016 18:30 |
Skive (2) | 0 - 3 | Brøndby (1) |
---|---|---|
Magnus Eriksson 48' Johan Elmander 89' Thomas Kahlenberg 90' |
16. marts 2016 17:00 |
FC København (1) | 2 - 1 (e.f.s.) | Randers FC (1) |
---|---|---|
Federico Santander 60' Mathias 'Zanka' Jørgensen 116' | Kasper Junker 90' |
5. april 2016 18:00 |
FC Roskilde (2) | 0 - 4 | AaB (1) |
---|---|---|
Nicolaj Thomsen 27' (str.) Thomas Enevoldsen 32', 39' Frederik Børsting 54' |
Semifinaler
Lodtrækningen fandt sted mandag d. 7. marts 2016.
Første kamp
6. april 2016 18:00 |
FC København (1) | 1 - 1 | Brøndby (1) |
---|---|---|
Thomas Delaney 83' | Teemu Pukki 27' |
13. april 2016 18:00 |
AaB (1) | 0 - 2 | AGF (1) |
---|---|---|
(Elmar Bjarnason) 22' 62' |
Anden kamp
20. april 2016 20:00 |
Brøndby (1) | 0 - 1 1 - 2 sammenlagt | FC København (1) |
---|---|---|
Nicolai Jørgensen 78' |
21. april 2016 20:00 |
AGF (1) | 2 - 2 4 - 2 sammenlagt | AaB (1) |
---|---|---|
Kenneth Emil Petersen 56' (Selvmål) (Elmar Bjarnason) 90' | Thomas Enevoldsen 26' Nicolaj Thomsen 52' |
Finale
5. maj 2016 17:00 |
AGF (1) | 1 - 2 | FC København (1) |
---|---|---|
45' | Nicolai Jørgensen 29' William Kvist 78' |
Referencer
- . dbu.dk. 2016-05-05. Arkiveret fra originalen 9. maj 2016. Hentet 5. maj 2016.
- . vejgaard-bk.dk. 9. august 2015. Arkiveret fra originalen 9. august 2015. Hentet 10. august 2015.
- . dbu.dk. 30. juni 2015. Arkiveret fra originalen 3. juli 2015. Hentet 3. juli 2015.
- . Arkiveret fra originalen 24. september 2015. Hentet 3. september 2015.
- . dbu.dk. 2015-08-18. Arkiveret fra originalen 23. september 2015. Hentet 18. august 2015.
- Næstved - FC Nordsjælland, DBU Pokalen 2015/2016 25/8-2015
- Frederikssund IK - HB Køge, DBU Pokalen 2015/2016 1/9-2015
- Hillerød - FC Helsingør, DBU Pokalen 2015/2016 1/9-2015
- Holbæk - B 93, DBU Pokalen 2015/2016 1/9-2015
- . bronshojboldklub.dk. 2015-08-20. Arkiveret fra originalen 16. februar 2021. Hentet 20. august 2015.
- Herlufsholm GF - Brønshøj, DBU Pokalen 2015/2016 1/9-2015
- Avedøre - FC Vestsjælland, DBU Pokalen 2015/2016 2/9-2015
- Fremad Valby - Hvidovre, DBU Pokalen 2015/2016 2/9-2015
- Ledøje-Smørum - Lyngby, DBU Pokalen 2015/2016 2/9-2015
- . Arkiveret fra originalen 5. august 2016. Hentet 17. december 2015.
- Jægersborg - FC Roskilde, DBU Pokalen 2015/2016 23/9-2015
- . Arkiveret fra originalen 23. september 2015. Hentet 3. september 2015.
- . Arkiveret fra originalen 16. februar 2021. Hentet 22. oktober 2015.
- KFUM Roskilde - Viborg, DBU Pokalen 2015/2016 22/9-2015 ()
- Vejgaard - SønderjyskE, DBU Pokalen 2015/2016 22/9-2015 ()
- . Arkiveret fra originalen 5. marts 2016. Hentet 22. oktober 2015.
- . Arkiveret fra originalen 16. februar 2021. Hentet 22. oktober 2015.
- Silkeborg - AGF, DBU Pokalen 2015/2016 22/9-2015 ()
- Highlights: Fredensborg BI - FC Helsingør 0-1 - FC Helsingør ()
- . Arkiveret fra originalen 26. september 2015. Hentet 22. oktober 2015.
- . Arkiveret fra originalen 5. december 2015. Hentet 22. oktober 2015.
- . Arkiveret fra originalen 16. februar 2021. Hentet 22. oktober 2015.
- . Arkiveret fra originalen 16. februar 2021. Hentet 22. oktober 2015.
- . Arkiveret fra originalen 25. september 2015. Hentet 22. oktober 2015.
- . Arkiveret fra originalen 16. februar 2021. Hentet 22. oktober 2015.
- Næstved - FC Midtjylland, DBU Pokalen 2015/2016 24/9-2015 ()
- AaB sikkert videre i DBU Pokalen - AaB A/S
- . Arkiveret fra originalen 14. marts 2016. Hentet 22. oktober 2015.
- Lokale opgør i DBU Pokalens 4. runde 25. september 2015 hos Wayback Machine dbu.dk', 25. september 2015
- . Arkiveret fra originalen 28. oktober 2015. Hentet 22. oktober 2015.
- Rishøj - AGF, DBU Pokalen 2015/2016 27/10-2015
- Skive - Viborg, DBU Pokalen 2015/2016 27/10-2015
- Greve - SønderjyskE, DBU Pokalen 2015/2016 28/10-2015
- FC Roskilde - FC Midtjylland, DBU Pokalen 2015/2016 28/10-2015
- Lyngby - AaB, DBU Pokalen 2015/2016 28/10-2015
- FC Fredericia - FC København, DBU Pokalen 2015/2016 29/10-2015
- . Arkiveret fra originalen 4. marts 2016. Hentet 29. oktober 2015.
- FCK mod Randers i pokalen - BIF fik Skive bold.dk', 29. oktober 2015
- SønderjyskE - AGF, DBU Pokalen 2015/2016 1/3-2016
- Skive - Brøndby IF, DBU Pokalen 2015/2016 2/3-2016
- FC København - Randers FC, DBU Pokalen 2015/2016 16/3-2016
- FC Roskilde - AaB, DBU Pokalen 2015/2016 5/4-2016
- Brøndby og FCK i muligt pokalbrag bold.dk', 7. marts 2016
- FC København - Brøndby IF, DBU Pokalen 2015/2016 6/4-2016
- AaB - AGF, DBU Pokalen 2015/2016 13/4-2016 | bold.dk
- Brøndby IF - FC København, DBU Pokalen 2015/2016 20/4-2016
- AGF - AaB, DBU Pokalen 2015/2016 21/4-2016 | bold.dk
- AGF - FC København, DBU Pokalen 2015/2016 5/5-2016
Eksterne henvisninger
- Oversigt over deltagere i DBU Pokalen 25. juli 2015 hos Wayback Machine
- DBU Pokalen på DBU's hjemmeside 27. juni 2015 hos Wayback Machine
- Kvalifikationskampe, Bornholm ()
- Kvalifikationskampe, Fyn ()
- Kvalifikationskampe, Jylland ()
- Kvalifikationskampe, København ()
- Kvalifikationskampe 1. runde, Lolland/Falster ()
- Kvalifikationskampe 2. runde, Lolland/Falster ()
- Kvalifikationskampe 3. runde, Lolland/Falster ()
- Kvalifikationskampe, Sjælland ()
wikipedia, dansk, wiki, bog, bøger, bibliotek, artikel, læs, download, gratis, gratis download, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, billede, musik, sang, film, bog, spil, spil, mobile, Phone, Android, iOS, Apple, mobiltelefon, Samsung, iPhone, Xiomi, Xiaomi, Redmi, Honor, Oppo, Nokia, sonya, mi, PC, web, computer