Eckersberg Medaillen er en udmærkelse, der hvert år uddeles af Det Kongelige Akademi for de Skønne Kunster, hvis beretninger fra og med 1974 indeholder skriftlige begrundelser for tildelingen. Medaljen tildeles kunstnere, som har ydet en indsats af høj kunstnerisk kvalitet inden for den frie eller den bundne kunst.
Eckersberg Medaillen er i bronze og er formelt indstiftet i 1887, efter at Akademiet på hundredårsdagen for maleren og professoren C.W. Eckersbergs fødsel (2. januar 1783) havde vedtaget at slå en sådan til minde om ham. Medaljen er udført af medaillør Harald Conradsen i 1888. Indtil 1922 kaldtes medaljen for Aarsmedaillen og indtil 1923 kunne den også tildeles i sølv.
Første uddeling skete formelt i 1889 (men angiveligt modtog Michael Ancher allerede medaljen i 1887). Der uddeles et varierende antal medaljer hvert år i april måned i forbindelse med akademiets årsfest.
Medaljen kan nu kun modtages én gang. Indtil 1922 kunne man modtage den op til 2 gange.
Modtagere af Eckersberg Medaillen
(listen er ikke fuldstændig – den er komplet fra 1940 og frem)
1880'erne
- 1887: Maleren Michael Ancher
- 1887: Maleren Christian Blache
- 1888: Maleren Christian Blache (igen)
- 1888: Maleren Valdemar Irminger (for Motiv fra Børnehospitalet ved Refsnæs)
- 1889: Maleren Michael Ancher (igen)
- 1889: Maleren Valdemar Irminger (igen, for Fra et børnehospital)
1890'erne
- 1890: Malerne Georg Achen (for et portræt), Erik Henningsen, Edvard Petersen og Theodor Philipsen
- 1891: Edvard Petersen (igen)
- 1892: Billedhuggeren Ludvig Brandstrup og maleren Joakim Skovgaard
- 1893: Malerne H.A. Brendekilde, N.P. Mols og Laurits Tuxen
- 1894: N.P. Mols (igen), malerne Knud Larsen og H.O. Brasen
- 1896: Billedhuggeren Ludvig Brandstrup (igen), Gunnar Jensen (for Julius Thomsens Jubilæumsmedalje) og maleren L.A. Ring
- 1898: Arkitekten Heinrich Wenck (for Kystbanens stationer) og billedhuggeren Lauritz Jensen (for Anskudt Kronhjort) samt maler Knud Larsen (igen)
- 1899: Maleren Peter Ilsted
1900'erne
- 1900: Rasmus Andersen og billedhuggeren Carl Bonnesen
- 1901: Arkitekten Martin Borch (for Skt. Andreas Kirke) og arkitekten Thorvald Jørgensen (for Brorsons Kirke), Lorenz V. Hinrichsen, Carl Holsøe, L.A. Ring (igen) og Carl Wentorf (for portræt af tømrermester Harald Olsen)
- 1902: Arkitekten Gotfred Tvede (for alderdomshjem ved Guldbergsgade i De Gamles By) og maleren J.C. Schlichtkrull
- 1903: Maleren Anna Ancher, Hans Nikolaj Hansen, Carl Locher, Carl Mortensen (for En Kapgænger i Start) og Henrik Jespersen (for På heden)
- 1904: Maleren Anna Ancher (igen), arkitekten Victor Nyebølle (for Nazaret Kirke), N.V. Dorph (for portræt af generalkonsul Delcomyn), billedhuggeren Edvard Eriksen, Viggo Jarl og Carl Locher (igen)
- 1905: Billedhuggeren Lauritz Jensen (igen, for To Utilfredse), og maleren Hans Smidth
- 1906: Hans Smidth (igen) og Agnes Slott-Møller
- 1907: Arkitekten Carl Brummer (for grosserer Aage Heymans villa, Strandvejen 93), N.V. Dorph (igen, for Fra Saint Germain), Vilhelm Arnesen (for I de lyse nætter), maleren Frederik Lange og maleren J.C. Schlichtkrull (igen)
- 1908: Arkitekten Gotfred Tvede (igen, for Finsens Klinik for medicinske Sygdomme, A.F. Kriegers Vej/Rosenvængets Hovedvej), maleren Carl Holsøe, billedhuggeren Ejnar Nielsen, Ingeborg Plockross Irminger, P.A. Schou, Herman Vedel og Sigurd Wandel
- 1909: Arkitekten Anton Rosen (for Landsudstillingen i Aarhus), J. Th. Hansen, arkitekten Johannes Magdahl Nielsen, , Herman Vedel (igen) og Carl Mortensen (igen)
1910'erne
- 1910: Arkitekten Axel Berg, J.J. Bregnø, Hans Nikolaj Hansen (igen), Frederik Lange (igen) og Johannes Wilhjelm
- 1911: Arkitekten Carl Brummer (igen, for konsul Ludvigsens villa, Svanemøllevej 41 og grosserer L. Beijers villa i Skodsborg), Vilhelm Th. Fischer, Lorenz V. Hinrichsen (igen), Carl V. Meyer (igen), billedhuggeren Einar Utzon-Frank og Johannes Wilhjelm (igen)
- 1912: Vilhelm Th. Fischer (igen), Svend Hammershøi, Gunnar Jensen (for modellen til Carl Jacobsen-plaquetten), P.A. Schou (igen) og Sigurd Wandel (igen)
- 1913: Carl Møller (for Forårssol i april), Svend Hammershøi (igen)
- 1914: , arkitekten Kristoffer Varming (for Annebergparken), billedhuggeren Axel Poulsen, og kunstmaler
- 1915: Arkitekten Henning Hansen (for Danmarks hus på Den baltiske udstilling, Malmø) og Eiler Sørensen (igen), maleren Valdemar Neiiendam (for Landsforvisning. P.A. Heiberg forlader sit hjem) og billedhuggeren Thomas E. A. Hansen (for skulpturen Forladt)
- 1916: Billedhuggeren (for Løberske ved startstedet) og maleren Hans Knudsen
- 1917: Hans Knudsen (igen)
- 1918: Maleren Tycho Jessen (for Dame i gartnerkittel) og arkitekten Carl Harild (for Egelund Slot ved Fredensborg)
- 1919: Knud Kyhn, maleren Karl Larsen, Jens Lund og maleren Sigurd Swane
1920'erne
- 1920: Arkitekten Poul Holsøe og Jens Lund (igen)
- 1921: Arkitekten Axel Ekberg (for gravkammer på Hørsholm Kirkegård), malerne Niels Hansen, Hans Henningsen og Henrik Nielsen
- 1922: Maleren
- 1923: Arkitekten Emanuel Monberg (for Dansk Dampskibsrederiforening, Amaliegade 33), Niels Bjerre, maleren Kræsten Iversen og billedhuggeren
- 1924: Malerne Olaf Rude og William Scharff
- 1925: Maleren Edvard Weie
- 1926: Arkitekten Kay Fisker, Axel P. Jensen og maleren Ernst Zeuthen
- 1927: Maleren (for Pastor W. Kiørboe, Sankt Nikolaj Kirke, Kolding), designeren Knud V. Engelhardt og arkitekten Kay Fisker (igen)
- 1928: Maleren Ludvig Find (for Selvportræt, Trapholt), arkitekten Kaare Klint og
- 1929: Arkitekten Bent Helweg-Møller (for ombygning af Heerings Gård) og maleren/keramikeren Jais Nielsen
1930'erne
- 1930: Arkitekten Thorkild Henningsen, billedhuggeren Mogens Bøggild og maleren Ebba Carstensen
- 1931: Malerne Johan Vilhelm Andersen,Jens Søndergaard og billedhugger
- 1932: Maler og billedhugger Knud Max Møller
- 1933: Maleren Oluf Høst, arkitekten Einar Packness, og
- 1934: Billedhuggeren og maleren og Harald Hansen
- 1935: Arkitekten Thomas Havning (for eget hus, Valby Langgade 7A)
- 1936: Arkitekten Arne Jacobsen,Aage Rafn (for Vartov gl. Kloster, Lersø Parkallé 28A-X, København), Billedhuggeren Adam Fischer, , tegneren Herluf Jensenius og
- 1937: Landskabsarkitekten G.N. Brandt (for Mariebjerg Kirkegård) og Niels Lergaard
- 1938: Arkitekten Mogens Koch, arkitekten Tyge Hvass, billedhuggeren Axel Salto og maleren Knud Agger
- 1939: Arkitekt og byplanlægger Egil Fischer (for gade- og bebyggelsesplan for de centrale ældre dele af Aarhus), maleren Poul Høm og billedhuggeren (for portrættet "Min mor").
1940'erne
- 1940: Maleren Søren Hjorth Nielsen, arkitekten Erik Møller (for Nyborg Folkebibliotek), arkitekten Flemming Lassen og billedhuggerne Henrik Starcke og Astrid Noack
- 1941: Arkitekterne Frits Schlegel og Vilhelm Lauritzen, billedhuggeren , og Gunnar Hansen (igen)
- 1942: Billedhuggerne og Hugo Liisberg og malerne Elof Risebye og Niels Grønbech
- 1943: Malerne Christine Swane og , billedhuggerne Aage Nielsen-Edwin, og Agnes Lunn og arkitekterne Viggo S. Jørgensen og Hans Christian Hansen
- 1944: Billedhuggerne Gottfred Eickhoff og Knud Nellemose, malerne Carl Jensen og og arkitekten Svenn Eske Kristensen
- 1945: Maleren , billedhuggeren , arkitekterne , C.F. Møller, og og landskabsarkitekten C.Th. Sørensen
- 1946: Billedhuggerne og Ulf Rasmussen, arkitekten Flemming Grut og malerne Sophie Pedersen og
- 1947: Møbelarkitekten Finn Juhl og , malerne Bizzie Høyer, og Ville Jais Nielsen
- 1948: Malerne Svend Johansen, Lauritz Hartz, og Knud Hansen, billedhuggeren Tove Ólafsson og arkitekten Hakon Stephensen
- 1949: Billedhuggerne og August Keil, maleren Egon Mathiesen og arkitekterne Hans Georg Skovgaard og
1950'erne
- 1950: Malerne Richard Mortensen og Carl-Henning Pedersen, arkitekten Børge Mogensen
- 1951: Malerne og Hans Bendix, arkitekterne Hans Hansen og Helge Refn og billedhuggerne og
- 1952: Malerne Dan Sterup-Hansen og Helge Nielsen og arkitekterne Povl Ernst Hoff og Bennet Windinge
- 1953: Malerne og , arkitekterne Halldor Gunnløgsson og Ole Hagen (for eget sommerhus, Knudsvej i Rungsted) og billedhuggerne og
- 1954: Malererne Mogens Zieler og , billedhuggeren og arkitekten Viggo Møller-Jensen
- 1955: Arkitektparret Eva og Nils Koppel, malerne og Adam Sophus Danneskiold-Samsøe
- 1956: Arkitekterne Erik Herløw og Hans J. Wegner og maleren Carl Østerbye
- 1957: Malerne og Karl Bovin, arkitekterne Jørn Utzon og Erik Christian Sørensen og billedhuggeren
- 1958: Malerne Henry Heerup og Harald Leth og arkitekterne Holger Jensen og Vilhelm Wohlert
- 1959: Malerne Egill Jacobsen og Ole Kielberg, arkitekterne Jørgen Bo og og billedhuggeren
1960'erne
- 1960: Malerne Ejler Bille og Sven Havsteen-Mikkelsen, arkitekterne Poul Kjærgaard og Poul Kjærholm og billedhuggeren Henry Luckow-Nielsen
- 1961: Arkitekterne Karen og Ebbe Clemmensen og og malerne og
- 1962: Malerne Preben Hornung og Svend Engelund og arkitekten Bertel Udsen
- 1963: Malerne Anna Klindt Sørensen, Gertrud Vasegaard og , arkitekterne og og billedhuggeren
- 1964: Malerne Albert Mertz og og arkitekten Lis Ahlmann
- 1965: Arkitekten Henning Larsen, billedhuggeren Erik Thommesen og malerne Frede Christoffersen og
- 1966: Malerne og , arkitekterne Johan Richter og
- 1967: Arkitekterne Knud Friis og Elmar Moltke Nielsen, billedhuggeren og malerne Poul Ekelund, Erling Frederiksen og
- 1968: Maleren Agnete Bjerre, arkitekterne Rigmor Andersen og og billedhuggeren
- 1969: Billedhuggerne Jørgen Haugen Sørensen og , maleren og arkitekten
1970'erne
- 1970: Malerne og , arkitekten Knud Holscher og keramikeren
- 1971: Malerne og Richard Winther og arkitekten
- 1972: Billedhuggerne Jens-Flemming Sørensen og Sigrid Lütken, væverne Vibeke Klint og , malerne og Johannes Carstensen
- 1973: Arkitekterne Jørgen Selchau, Gehrdt Bornebusch, Max Brüel og , maleren Helge Bertram og billedhuggeren
- 1974: Malerne og og billedhuggeren
- 1975: Maleren Arne Haugen Sørensen, billedhuggeren og arkitekterne Hans Henrik Engqvist og Philip Arctander
- 1976: Malerne og og arkiteken
- 1977: Maleren Gunnar Aagaard Andersen og arkitekten Erik Hansen
- 1978: Malerne Poul Gernes, Jørn Larsen og , arkitekterne Hans Dissing, Otto Weitling og Knud Peter Harboe
- 1979: Malerne Else Fischer-Hansen, Arne Ungermann og og billedhuggeren
1980'erne
- 1980: Maleren Emil Gregersen, arkitekten Erik Korshagen og billedhuggerne Bjørn Nørgård, og
- 1981: Malerne Vera Myhre og Karin Nathorst Westfelt og arkitekten Knud Munk
- 1982: Malerne , Gudrun Steenberg, Anders Kirkegaard, Anna Maria Lütken og og arkitekterne , Claus Bonderup og Tegnestuen Vandkunsten (, Jens Thomas Arnfred, Michael Sten Johnsen og )
- 1983: Malerne Knud Hansen, Søren Kjærsgaard, og , arkitekterne Inger og Johannes Exner og og billedhuggeren Alev Siesbye
- 1984: Malerne Mogens Jørgensen, , og Kurt Trampedach, arkitekten Finn Monies og billedhuggeren
- 1985: Malerne John Olsen, , Agnete Therkildsen og Seppo Mattinen, arkitekterne Hanne Kjærholm og
- 1986: Malerne Jørgen Rømer, og Ingálvur av Reyni, arkitekten Carsten Juel-Christiansen og billedhuggeren Hein Heinsen
- 1987: Malerne og Frank Rubin og arkitekterne Ulrik Plesner og Sven-Ingvar Andersson
- 1988: Billedhuggerne og Hanne Varming, malerne og Finn Mickelborg og arkitekterne og Hans Munk Hansen
- 1989: Arkitekterne Susanne Ussing og , billedhuggeren og malerne , Gudrun Poulsen, Ole Heerup og
1990'erne
- 1990: Malerne Jørgen Boberg og , og arkitekten Tage Lyneborg og billedhuggeren
- 1991: Malerne Jens Birkemose og Stig Brøgger, arkitekterne Claus Bjarrum og og billedhuggeren Torben Ebbesen
- 1992: Billedhuggeren Per Neble, arkitekterne Ib og Jørgen Rasmussen og maleren
- 1993: Billedhuggeren Ingvar Cronhammar og arkitekten Svend Kirk Axelsson
- 1994: Billedhuggeren Kirsten Dehlholm, arkitekterne Boje Lundgaard og Lene Tranberg og malerne Peter Brandes, og Inge Lise Westman
- 1995: Malerne og Troels Wörsel, filminstruktøren Jørgen Roos, billedhuggeren Kirsten Ortwed og arkitekterne Mogens Boertmann, , og
- 1996: Malerne Erik A. Frandsen, Sys Hindsbo, , , (Kehnet Nielsen) og Lene Adler Petersen, billedhuggerne Kirsten Justesen og og arkitekterne og Jan Søndergaard
- 1997: Arkitekterne og Poul Ingemann, billedhuggeren og malerne , Erik Hagens og
- 1998: Malerne Henrik Have, Jytte Rex og Frithioff Johansen, billedhuggeren Christian Lemmerz og arkitekterne Theo Bjerg og
- 1999: Malerne Jesper Christiansen og , arkitekterne Mogens Breyen, 3XN og og billedhuggerne og Elisabeth Toubro
2000'erne
- 2000: Malerne Per Arnoldi, Nina Sten-Knudsen og , arkitekten og billedhuggeren Morten Stræde
- 2001: Malerne og Michael Kvium, arkitekterne , (Knud Fladeland Nielsen) og Kim Utzon og billedhuggerne Lone Høyer Hansen og Anita Jørgensen
- 2002: Malerne og , arkitekterne Stig Lennart Andersson og Søren Robert Lund og billedhuggerne og
- 2003: Malerne Peter Bonde og Mogens Gissel, arkitekterne og og billedhuggeren Eva Koch
- 2004: Arkitekterne og Dorte Mandrup-Poulsen, billedhuggerne , Olafur Eliasson og Søren Jensen og malerne Claus Carstensen og
- 2005: Arkitekterne Bjarke Ingels, og , billedhuggerne Jørgen Michaelsen, Henning Christiansen og og malerne Tal R, Per Bak Jensen og Vibeke Mencke Nielsen
- 2006: Billedhuggerne Jytte Høy, og (Jørgen Carlo Larsen), malerne og og arkitekterne og (Tegnestuen Entasis)
- 2007: Arkitekten , billedhuggerne Jens Haaning og og malerne Cai-Ulrich von Platen, og Per Marquard Otzen
- 2008: Arkitekterne , Mads Bjørn Hansen & Mette Tony, billedhuggerne , Sophia Kalkau, Lilibeth Cuenca Rasmussen og maleren Kasper Bonnén
- 2009: Arkitekten , billedhuggerne Jesper Rasmussen og og malerne og
2010'erne
- 2010: Arkitekterne Anna Maria Indrio, , , og , billedhuggerne Peter Callesen, Kirsten Dufour og Finn Thybo Andersen
- 2011: Arkitekten hos Henning Larsen Architects, arkitekten Poul Ove Jensen hos , billedhuggeren Erik Varming og maleren Ursula Reuter Christiansen
- 2012: Billedkunstnerne Michael Elmgreen og Ingar Dragset (kunstnerduoen ), arkitekten , billedhuggeren og maleren John Kørner
- 2013: Arkitekt og billedkunstnerne , og
- 2014: Arkitekterne , , og , billedkunstnerne Jesper Just, og (en)
- 2015: Arkitekterne (Carsten E. Holgaard) og Christina Sofia Capetillo, billedkunstnerne Henrik Plenge Jakobsen, Ann Kristin Lislegaard, Mette Winckelmann, Cubo arkitekter v/Lars Juel This, Ib Valdemar Nielsen, Bo Lautrup, Peter Dalsgaard
- 2016: Arkitekt Dan Stubbergaard, billedkunstnerne Peter Land og Joachim Koester
- 2017: Arkitekt Terese Erngaard, billedkunstner Sergej Jensen, billedkunstnerne , billedkunstner Anette Harboe Flensburg
- 2018: Billedkunstner Ruth Campau, billedkunstner Mette Gitz-Johansen, billedkunstner Danh Vo
- 2019: Billedkunstner Oda Knudsen, billedkunstner Christian Vind, arkitekt Bente Lange
(Akademirådets motiveringer fremgår af deres hjemmeside fra og med 2016)
2020'erne
- 2020: Arkitekt , arkitekt , billedkunstner René Schmidt og billedkunstner
- 2021: Ikke uddelt
- 2022: Billedkunstner , arkitekt , arkitekt og billedkunstner
- 2023: Billedkunstner Signe Guttormsen, arkitekt , billedkunstner Lea Porsager samt arkitekterne Jens Bertelsen og Hanse Scheving
Referencer
- Ifølge Michael Anchers opslag i KID 9. november 2014 hos Wayback Machine blev medaljen allerede uddelt 1887.
- . Arkiveret fra originalen 10. april 2011. Hentet 7. april 2011.
- . Arkiveret fra originalen 3. april 2011. Hentet 7. april 2011.
- https://akademiraadet.dk/akademiets-medaljer/
Kilder
- Tildelinger, Akademiraadet
wikipedia, dansk, wiki, bog, bøger, bibliotek, artikel, læs, download, gratis, gratis download, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, billede, musik, sang, film, bog, spil, spil, mobile, Phone, Android, iOS, Apple, mobiltelefon, Samsung, iPhone, Xiomi, Xiaomi, Redmi, Honor, Oppo, Nokia, sonya, mi, PC, web, computer