IIHF Verdensmesterskabet Division III 2019 var en international ishockeyturnering styret af International Ice Hockey Federation.
Turneringsdetaljer | |
---|---|
Værtslande | Bulgarien Forenede Arabiske Emirater |
Datoer | 22–28. april 31. marts–6. april |
Hold | 12 |
Arena(er) | 2 (i 2 værtsbyer) |
← → |
Gruppens turnering blev afholdt i Sofia, Bulgarien fra 22. til 28. april og kvalifikationsturneringen i Abu Dhabi, De Forenede Arabiske Emirater fra 31. marts til 6. april 2019. Både og fik deres VM-debut, hvor de begge vandt deres første kamp (Kirgisistans første fire sejre blev senere annulleret på grund af en uberettiget spiller).
Bulgarien rykkede op i Division II, mens De Forenede Arabiske Emirater vandt kvalifikationsturneringen og rykkede op i hovedturneringen. Sydafrika sluttede sidst og rykkede dermed ned i kvalifikationsturneringen.
Division III
VM i ishockey 2019 3. division | |
---|---|
Arrangement | |
Arrangør | International Ice Hockey Federation |
Dato(er) | 22 - 28. april 2019 |
Værtsland(e) | Bulgarien |
Værtsby(er) | Sofia |
Antal deltagere | 6 landshold |
Resultat | |
Førsteplads | |
Andenplads | |
Tredjeplads | |
Statistik | |
Antal kampe | 15 |
Antal mål | 137 (9,13 pr. kamp) |
Antal tilskuere | 6.650 (443 pr. kamp) |
Topscorer | (16 points) |
Deltagere
Hold | Kvalifikation |
---|---|
6. plads i Division II B og rykkede ned. | |
Vært, 2. plads i Division III sidste år. | |
3. plads i Division III sidste år. | |
4. plads i Division III sidste år. | |
5. plads i Division III sidste år. | |
1. plads i Division III-kvalifikation sidste år. |
Dommere
4 dommere og 7 linjemænd blev udvalgt til turneringen.
Dommere | Linjemænd | ||
---|---|---|---|
|
Stilling
Pos | Hold | K | V | OTV | OTT | T | MF | MM | M+/- | P | Kvalifikation eller nedrykning |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | (V, O) | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 39 | 7 | +32 | 15 | Oprykning til |
2 | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 21 | 17 | +4 | 9 | ||
3 | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | 21 | 21 | 0 | 7 | ||
4 | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 15 | 20 | −5 | 6 | ||
5 | 5 | 1 | 1 | 0 | 3 | 23 | 35 | −12 | 5 | ||
6 | (N) | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 18 | 37 | −19 | 3 | Nedrykning til |
Rules for classification: 1) point; 2) indbyrdes opgør; 3) indbyrdes målforskel; 4) indbyrdes mål scoret; 5) resultat mod nærmeste bedst-rangerede hold udenfor de hold der er lige; 6) resultat mod næst-nærmeste bedst-rangerede hold udenfor de hold der er lige; 7) seedning før turneringen.
(N) Nedrykket; (O) Oprykker; (V) Vært
Resultater
Alle tider er lokale ( UTC + 3 ).
22. april 2019 13:00 | 2–3 (0–1, 1–0, 1–2) | , Sofia Tilskuere: 120 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Ryan Cairns Linjedommere: Kiril Peychinov Luchezar Stoyanov | |||
(, ) – 31:33 / (, ) (PP) – 51:54 | 0–1 / 1–1 / 1–2 / 2–2 / 2–3 | 14:01 – (, ) (PP) / 46:56 – (, ) / 57:39 – Mossong (, Mosr) | ||
2 min | Strafminutter | 2 min | ||
36 | Skud | 28 |
22. april 2019 16:30 | 4–5 (0–0, 0–3, 4–1) (: 0–1) | , Sofia Tilskuere: 130 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Vladimir Babic Linjedommere: Henri Neva Dāvis Zunde | |||
(, ) – 47:40 / () – 49:05 / (Vahovskiy) (PP) – 52:02 / () – 59:18 | 0–1 / 0–2 / 0–3 / 1–3 / 2–3 / 3–3 / 3–4 / 4–4 / 4–5 | 25:45 – (, ) / 26:32 – Weng (, Shen) / 34:11 – Weng () / 54:12 – (Lin H.) (PP) / 62:00 – Weng (Lin H.) | ||
10 min | Strafminutter | 10 min | ||
36 | Skud | 22 |
22. april 2019 20:00 | 12–2 (7–1, 1–1, 4–0) | , Sofia Tilskuere: 850 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Stefan Hogarth Linjedommere: Anton Boryayev Chae Youn-jin | |||
() – 00:34 / (, ) – 01:32 / M. Vasilev () – 12:43 / M. Vasilev (Yotov) (PP) – 14:26 / M. Vasilev () – 15:46 / Yotov (Stoilov, ) – 16:42 / M. Vasilev (Boyadjiev) – 17:24 / M. Vasilev (Hodulov) – 39:42 / Hodulov (Yotov) – 41:39 / Hodulov () – 47:03 / – 49:50 / Muhachev (V. Dikov, ) – 53:55 | 1–0 / 2–0 / 2–1 / 3–1 / 4–1 / 5–1 / 6–1 / 7–1 / 7–2 / 8–2 / 9–2 / 10–2 / 11–2 / 12–2 | 04:50 – () / 29:28 – () | ||
24 min | Strafminutter | 12 min | ||
32 | Skud | 25 |
23. april 2019 13:00 | 2–7 (0–2, 1–3, 1–2) | , Sofia Tilskuere: 136 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Feng Lei Linjedommere: Anton Boryayev Luchezar Stoyanov | |||
() – 39:53 / () – 48:50 | 0–1 / 0–2 / 0–3 / 0–4 / 0–5 / 1–5 / 2–5 / 2–6 / 2–7 | 02:10 – () / 02:59 – () / 26:13 – (Gurbanov, Dovletmyradov) / 27:45 – (Gurbanov, Dovletmyradov) (PP) / 39:42 – Baymyradov (Tannyyev) / 57:56 – Baymyradov / 59:39 – Vahovskiy () | ||
8 min | Strafminutter | 2 min | ||
32 | Skud | 30 |
23. april 2019 16:30 | 4–5 (0–0, 3–2, 1–3) | , Sofia Tilskuere: 180 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Ryan Cairns Linjedommere: Henri Neva Kiril Peychinov | |||
(, ) – 30:01 / (, ) – 35:31 / C. Cannon () – 38:28 / C. Cannon () (SH) – 57:01 | 1–0 / 1–1 / 1–2 / 2–2 / 3–2 / 3–3 / 3–4 / 3–5 / 4–5 | 31:21 – (, ) / 34:52 – Weng (, ) / 42:47 – Wang (Weng, Shen) (PP) / 45:55 – Shen () / 48:58 – Weng (Lin H.) (PP) | ||
8 min | Strafminutter | 14 min | ||
35 | Skud | 28 |
23. april 2019 20:00 | 3–1 (0–0, 3–0, 0–1) | , Sofia Tilskuere: 1,200 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Stefan Hogarth Linjedommere: Mihai Paul Dāvis Zunde | |||
– 23:12 / – 26:36 / (, ) – 37:40 | 1–0 / 2–0 / 3–0 / 3–1 | 51:57 – | ||
14 min | Strafminutter | 6 min | ||
31 | Skud | 34 |
25. april 2019 13:00 | 5–2 (1–1, 3–0, 1–1) | , Sofia Tilskuere: 108 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Feng Lei Linjedommere: Luchezar Stoyanov Dāvis Zunde | |||
() – 11:50 / (, C. Cannon) (SH) – 22:46 / Welter () – 35:31 / Backes () – 35:47 / (EN) – 57:29 | 0–1 / 1–1 / 2–1 / 3–1 / 4–1 / 4–2 / 5–2 | 05:19 – (, ) / 57:17 – Marais | ||
4 min | Strafminutter | 2 min | ||
24 | Skud | 36 |
25. april 2019 16:30 | 7–4 (0–2, 3–2, 4–0) | , Sofia Tilskuere: 128 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Stefan Hogarth Linjedommere: Chae Youn-jin Kiril Peychinov | |||
(, ) – 23:10 / () – 31:00 / (, ) (PP2) – 34:29 / – 41:51 / (Faner) (PP) – 47:10 / Çıplak (Gümüş) – 54:07 / K. Karş (Faner) – 58:52 | 0–1 / 0–2 / 1–2 / 1–3 / 2–3 / 3–3 / 3–4 / 4–4 / 5–4 / 6–4 / 7–4 | 03:57 – (, ) / 14:32 – () / 26:39 – (Lin H.) / 39:59 – Weng (, Lin H.) (PP) | ||
8 min | Strafminutter | 24 min | ||
46 | Skud | 19 |
25. april 2019 20:00 | 6–2 (2–0, 2–2, 2–0) | , Sofia Tilskuere: 1,200 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Vladimir Babic Linjedommere: Henri Neva Mihai Paul | |||
– 06:36 / (Nikolov) (PP) – 15:50 / (, ) (PP) – 30:32 / K. Dikov (, Muhachev) (PP) – 36:58 / (Boyadjiev, M. Vasilev) (PP2) – 43:38 / Boyadjiev (M. Vasilev, Muhachev) – 45:16 | 1–0 / 2–0 / 2–1 / 3–1 / 3–2 / 4–2 / 5–2 / 6–2 | 21:36 – (PP) / 33:34 – Barkovskiy () | ||
44 min | Strafminutter | 46 min | ||
39 | Skud | 20 |
26. april 2019 13:00 | 3–6 (2–1, 1–2, 0–3) | , Sofia Tilskuere: 120 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Vladimir Babic Linjedommere: Mihai Paul Kiril Peychinov | |||
– 03:28 / () – 12:42 / (, ) (PP) – 30:16 | 1–0 / 1–1 / 2–1 / 2–2 / 3–2 / 3–3 / 3–4 / 3–5 / 3–6 | 10:37 – () (PP) / 22:17 – Gümüş () (PP) / 38:45 – () / 43:42 – (Halil) (PP) / 58:47 – (Salt, Halil) (EN) / 59:09 – Özmen (EN) | ||
22 min | Strafminutter | 8 min | ||
17 | Skud | 47 |
26. april 2019 16:30 | 4–3 (0–2, 3–1, 1–0) | , Sofia Tilskuere: 195 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Feng Lei Linjedommere: Anton Boryayev Henri Neva | |||
(, ) (PP) – 29:12 / (PP) – 31:17 / (Barkovskiy) – 39:01 / () – 45:44 | 0–1 / 0–2 / 1–2 / 2–2 / 2–3 / 3–3 / 4–3 | 02:54 – (, ) / 08:51 – () / 33:48 – Mossong (Mosr) | ||
6 min | Strafminutter | 10 min | ||
38 | Skud | 26 |
26. april 2019 20:00 | 2–11 (1–1, 1–6, 0–4) | , Sofia Tilskuere: 953 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Ryan Cairns Linjedommere: Chae Youn-jin Dāvis Zunde | |||
() – 12:22 / (, ) – 32:39 | 1–0 / 1–1 / 1–2 / 1–3 / 1–4 / 1–5 / 2–5 / 2–6 / 2–7 / 2–8 / 2–9 / 2–10 / 2–11 | 17:09 – () / 21:35 – M. Vasilev () / 23:38 – (M. Vasilev, ) / 26:33 – Hodulov / 30:07 – () / 35:13 – Hodulov (Boyadjiev) (PP) / 35:33 – (, T. Georgiev) / 48:52 – M. Vasilev (V. Vasilev) (PP) / 57:22 – Hodulov (, ) / 57:44 – Muhachev (M. Vasilev, Dzhorov) / 59:58 – M. Vasilev (, Hodulov) (PP) | ||
10 min | Strafminutter | 10 min | ||
35 | Skud | 40 |
28. april 2019 13:00 | 5–4 (0–1, 2–1, 3–2) | , Sofia Tilskuere: 90 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Ryan Cairns Linjedommere: Chae Youn-jin Dāvis Zunde | |||
(, ) – 24:17 / (Halil) – 27:06 / (, Halil) – 40:53 / (Gümüş) (PP2) – 54:14 / (Ö. Karş, ) – 56:03 | 0–1 / 1–1 / 1–2 / 2–2 / 3–2 / 3–3 / 3–4 / 4–4 / 5–4 | 08:48 – (, ) / 26:53 – Dovletmyradov (, Vahovskiy) (PP) / 42:09 – Vahovskiy (Veleyev) / 45:52 – () | ||
10 min | Strafminutter | 14 min | ||
38 | Skud | 22 |
28. april 2019 16:30 | 7–9 (1–2, 2–4, 4–3) | , Sofia Tilskuere: 105 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Feng Lei Linjedommere: Mihai Paul Luchezar Stoyanov | |||
(, ) (PP2) – 09:13 / (Lin H.) (PP) – 32:01 / Lin H. (Weng) – 34:06 / Sang (Weng, Shen) (SH) – 46:48 / () – 48:23 / Chen W. – 54:47 / (Weng) – 56:11 | 1–0 / 1–1 / 1–2 / 1–3 / 1–4 / 1–5 / 1–6 / 2–6 / 3–6 / 3–7 / 4–7 / 4–8 / 5–8 / 6–8 / 7–8 / 7–9 | 11:51 – () / 18:03 – Carelse (, Samaai) / 22:39 – / 24:03 – / 25:54 – (Samaai, Carelse) (PP) / 27:46 – Compton / 41:51 – Schuurman (Compton) / 47:42 – Samaai (PP) / 59:43 – (EN) | ||
8 min | Strafminutter | 10 min | ||
34 | Skud | 22 |
28. april 2019 20:00 | 0–7 (0–4, 0–1, 0–2) | , Sofia Tilskuere: 1,135 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Stefan Hogarth Linjedommere: Anton Boryayev Henri Neva | |||
0–1 / 0–2 / 0–3 / 0–4 / 0–5 / 0–6 / 0–7 | 12:28 – () / 14:50 – Hodulov () / 16:13 – (SH) / 18:18 – (, ) / 32:18 – Hodulov (Yotov, ) / 44:35 – Yotov (, ) / 59:59 – Hodulov (Dilkov) (PP2) | |||
28 min | Strafminutter | 14 min | ||
26 | Skud | 29 |
Priser og statistikker
Priser
- Bedste spillere valgt af direktoratet:
- Bedste målmand:
- Bedste Defenseman:
- Bedste fremadrettet:
Kilde: IIHF.com
Topscorere
List viser de øverste markspillere sorteret efter point og derefter mål.
K = Kampe spillet; M = mål; A = Assists; Pts = Punkter; +/- = ; PIM = straffe i minutter POS = Position
Kilde: IIHF.com
Bedste målmænd
Kun de fem bedste målmænd, baseret på redningsprocent, der har spillet mindst 40% af deres holds minutter, er inkluderet i denne liste.
Player | TOI | GA | GAA | SA | Sv% | SO |
---|---|---|---|---|---|---|
300:00 | 7 | 1.40 | 138 | 94.93 | 1 | |
292:18 | 19 | 3.90 | 160 | 88.12 | 0 | |
266:32 | 18 | 4.05 | 147 | 87.76 | 0 | |
272:26 | 14 | 3.08 | 114 | 87.72 | 0 | |
224:52 | 22 | 5.87 | 134 | 83.58 | 0 |
TOI = Tid på is (minutter: sekunder); SA = Skud imod; GA = Mål mod; GAA = ; Sv% = Gem Procent; SO =
Kilde: IIHF.com
Division III kvalifikationsturnering
VM i ishockey 2019 Kvalifikation til 3. division | |
---|---|
Arrangement | |
Arrangør | International Ice Hockey Federation |
Dato(er) | 31. marts - 6. april 2019 |
Værtsland(e) | Forenede Arabiske Emirater |
Værtsby(er) | Abu Dhabi |
Antal deltagere | 6 landshold |
Resultat | |
Førsteplads | |
Andenplads | |
Tredjeplads | |
Statistik | |
Antal kampe | 15 |
Antal mål | 170 (11,33 pr. kamp) |
Antal tilskuere | 1.585 (106 pr. kamp) |
Topscorer | (18 points) |
Deltagere
Hold | Kvalifikation |
---|---|
6. plads i Division III sidste år og rykkede ned. | |
2. plads i Division III-kvalifikation sidste år. | |
Vært, 3. plads i Division III-kvalifikation sidste år. | |
4. plads i Division III-kvalifikation sidste år. | |
Førstegangsdeltager i turneringen. | |
Førstegangsdeltager i turneringen. |
Dommere
4 dommere og 7 linjemænd blev udvalgt til turneringen.
Dommere | Linjemænd | ||
---|---|---|---|
|
Stilling
Pos | Hold | K | V | OTV | OTT | T | MF | MM | M+/- | P | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | (P) | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 46 | 14 | +32 | 12 | Oprykning til |
2 | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 31 | 18 | +13 | 12 | ||
3 | 5 | 2 | 1 | 0 | 2 | 26 | 19 | +7 | 8 | ||
4 | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | 21 | 22 | −1 | 7 | ||
5 | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 9 | 43 | −34 | 3 | ||
6 | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 7 | 24 | −17 | 3 |
Rules for classification: 1) point; 2) indbyrdes opgør; 3) indbyrdes målforskel; 4) indbyrdes mål scoret; 5) resultat mod nærmeste bedst-rangerede hold udenfor de hold der er lige; 6) resultat mod næst-nærmeste bedst-rangerede hold udenfor de hold der er lige; 7) seedning før turneringen.
(P) Play-off-vinder
Noter:
- Forenede Arabiske Emirater 11–1 Hong Kong
- Kirgisistan 0–5 (opgivet) Kuwait
Resultater
Alle tider er lokale ( UTC + 4 ).
- Kirgisistans blev diskvalificeret og resulterede i, at hans hold tabte deres første fire kampe.
31. marts 2019 12:00 | 4–5 (4–1, 0–1, 0–2) (: 0–0) (: 0–1) | , Abu Dhabi Tilskuere: 47 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Liu Jiaqi Linjedommere: Yahya Al-Jneibi Jiří Gebauer | |||
– 00:53 / () (PP) – 08:48 / (Ćatović, ) (PP) – 13:46 / Omer () – 15:36 | 1–0 / 2–0 / 3–0 / 4–0 / 4–1 / 4–2 / 4–3 / 4–4 | 18:23 – (PP) / 22:16 – (Nagayama) / 42:09 – (, Nagayama) / 49:39 – (, ) | ||
12 min | Strafminutter | 16 min | ||
29 | Skud | 53 |
31. marts 2019 16:00 | 0–5 (forfeit) (9–0, 2–0, 3–0) | , Abu Dhabi Tilskuere: 52 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Dean Smith Linjedommere: Heylaan Al-Ameri Kang Tae-woo | |||
() – 04:29 / – 05:26 / Abdyraev () (PP) – 06:19 / Chuvalov () – 08:08 / Titov () – 08:51 / () – 12:01 / Terentyev (Nosov, Egorov) (PP2) – 14:08 / Titov (Kolodii) (PP) – 14:39 / (Titov) (SH) – 18:40 / Terentyev (Tonkikh, Chuvalov) – 33:45 / Tonkikh (Chuvalov, Nosov) – 38:17 / Nosov (Tonkikh, Chuvalov) – 44:47 / (Titov, Abdyraev) – 54:18 / () – 59:56 | 1–0 / 2–0 / 3–0 / 4–0 / 5–0 / 6–0 / 7–0 / 8–0 / 9–0 / 10–0 / 11–0 / 12–0 / 13–0 / 14–0 | |||
6 min | Strafminutter | 14 min | ||
60 | Skud | 5 |
31. marts 2019 20:00 | 11–1 (5–0, 6–0, 0–1) | , Abu Dhabi Tilskuere: 168 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Toh Sung-taek Linjedommere: Murat Aygün Norbert Muzsik | |||
() – 08:31 / (Karkotsky) – 13:10 / Remess () – 16:46 / Zainutdinov – 18:48 / (Zainutdinov) – 19:19 / Zainutdinov – 21:14 / () – 22:36 / J. Al-Dhareri (Zainutdinov) – 27:14 / J. Al-Dhareri (Zainutdinov) – 36:21 / Zainutdinov () – 37:46 / Zainutdinov (J. Al-Dhareri, Al-Mahrooqi) – 39:37 | 1–0 / 2–0 / 3–0 / 4–0 / 5–0 / 6–0 / 7–0 / 8–0 / 9–0 / 10–0 / 11–0 / 11–1 | 51:52 – () | ||
4 min | Strafminutter | 4 min | ||
41 | Skud | 16 |
1. april 2019 12:00 | 12–2 (4–1, 2–0, 6–1) | , Abu Dhabi Tilskuere: 68 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Kent Unwin Linjedommere: Yahya Al-Jneibi Oleksiy Ryabikov | |||
(, ) – 06:07 / (, ) – 07:25 / Au-Yeung (, Wong K.) (PP) – 10:33 / Wong K. (Sham, To) – 14:16 / Tang – 30:00 / (SH) / (, Sham) – 43:05 / Lo – 44:27 / () – 46:03 / J. Wong () – 46:20 / Chau (Tang) – 49:16 / Chau (, Kan C.) – 53:30 | 0–1 / 1–1 / 2–1 / 3–1 / 4–1 / 5–1 / 6–1 / 7–1 / 8–1 / 9–1 / 10–1 / 11–1 / 12–1 / 12–2 | 03:32 – () / 58:53 – (, ) (PP) | ||
12 min | Strafminutter | 10 min | ||
33 | Skud | 17 |
1. april 2019 16:00 | 5–0 (forfeit) (0–4, 0–0, 2–2) | , Abu Dhabi Tilskuere: 82 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Liu Jiaqi Linjedommere: Heylaan Al-Ameri Murat Aygün | |||
– 42:40 / (Luckanatinakorn) (PP) – 44:13 | 0–1 / 0–2 / 0–3 / 0–4 / 1–4 / 2–4 / 2–5 / 2–6 | 11:33 – () / 12:00 – () / 16:36 – (, ) / 18:55 – (Nosov, Tonkikh) / 49:02 – Nosov (Tonkikh) / 18:55 – (Chuvalov) | ||
8 min | Strafminutter | 49 min | ||
8 | Skud | 48 |
1. april 2019 20:00 | 3–10 (0–3, 1–6, 2–2) | , Abu Dhabi Tilskuere: 74 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Dean Smith Linjedommere: Jiří Gebauer Kang Tae-woo | |||
– 30:55 / (, ) – 48:12 / (Omer) – 57:50 | 0–1 / 0–2 / 0–3 / 0–4 / 0–5 / 0–6 / 1–6 / 1–7 / 1–8 / 1–9 / 2–9 / 2–10 / 3–10 | 07:22 – () (PP) / 12:26 – () / 17:36 – J. Al-Dhaheri (, ) (PP) / 22:13 – Zainutdinov (J. Al-Dhaheri) (PP) / 26:10 – Karkotsky / 28:01 – (Remess) / 32:27 – Zainutdinov (Remess) (SH) / 33:22 – Al-Mahrooqi (J. Al-Dhaheri, Zainutdinov) / 39:15 – (O. Al-Shamsi) / 49:20 – Zainutdinov (J. Al-Dhaheri, Al-Mahrooqi) | ||
12 min | Strafminutter | 10 min | ||
17 | Skud | 50 |
3. april 2019 12:00 | 5–0 (forfeit) (0–4, 2–7, 1–3) | , Abu Dhabi Tilskuere: 66 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Kent Unwin Linjedommere: Heylaan Al-Ameri Norbert Muzsik | |||
() (PP) – 22:22 / (, ) (PP) – 33:59 / Omer (Hodžić) (PP) – 55:51 | 0–1 / 0–2 / 0–3 / 0–4 / 0–5 / 1–5 / 1–6 / 1–7 / 1–8 / 1–9 / 1–10 / 1–11 / 2–11 / 2–12 / 2–13 / 3–13 / 3–14 | 04:38 – (SH) / 04:58 – (Nosov) (SH) / 05:51 – () / 10:34 – Nosov (Tonkikh, Egorov) / 20:53 – Tonkikh (, ) (PP) / 23:16 – Nosov (Egorov) / 23:35 – () (PP) / 27:08 – Tonkikh (Nosov, Chuvalov) / 27:59 – Nosov (Chuvalov, ) (PP) / 31:02 – Kolodii (, Nosov) (PP2) / 33:15 – Shushenkov (SH) / 40:45 – (Abdyraev, ) / 48:44 – Nosov (Tonkikh, Egorov) (PP2) / 58:53 – Chuvalov | ||
107 min | Strafminutter | 41 min | ||
12 | Skud | 55 |
3. april 2019 16:00 | 6–5 (0–3, 3–2, 3–0) | , Abu Dhabi Tilskuere: 56 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Toh Sung-taek Linjedommere: Kang Tae-woo Oleksiy Ryabikov | |||
() – 27:22 / () – 35:11 / (Tang) – 36:42 / To (Tang) – 54:33 / – 57:23 / Wong K. (Kan S., ) (PP) – 59:20 | 0–1 / 0–2 / 0–3 / 0–4 / 1–4 / 1–5 / 2–5 / 3–5 / 4–5 / 5–5 / 6–5 | 06:51 – () / 15:52 – Suwachirat (, ) / 16:20 – (Supadilokluk) / 20:52 – Suwachirat (Forster, Nagayama) / 31:13 – (Kitayama, Nagayama) | ||
12 min | Strafminutter | 16 min | ||
34 | Skud | 26 |
3. april 2019 20:00 | 13–1 (5–0, 8–0, 0–1) | , Abu Dhabi Tilskuere: 98 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Liu Jiaqi Linjedommere: Murat Aygün Jiří Gebauer | |||
() – 01:25 / (, Al-Mehairi) – 02:40 / Al-Nuaimi (Al-Kaabi) – 12:19 / (, ) – 18:24 / Al-Kaabi (Al-Mazrouei, Al-Nuaimi) – 19:52 / J. Al-Dhareri (Al-Mehairi, Al-Mahrooqi) – 21:45 / (J. Al-Dhareri, Al-Ameri) – 25:12 / – 30:17 / Al-Kaabi (Al-Mazrouei, ) – 30:44 / Al-Mehairi (Al-Nuaimi) – 31:59 / – 32:23 / Al-Kaabi (Al-Blooshi) (SH) – 36:59 / Al-Mahrooqi (PP) – 39:53 | 1–0 / 2–0 / 3–0 / 4–0 / 5–0 / 6–0 / 7–0 / 8–0 / 9–0 / 10–0 / 11–0 / 12–0 / 13–0 / 13–1 | 57:10 – | ||
6 min | Strafminutter | 16 min | ||
27 | Skud | 9 |
4. april 2019 12:00 | 0–5 (forfeit) (3–0, 1–3, 4–0) | , Abu Dhabi Tilskuere: 44 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Dean Smith Linjedommere: Kang Tae-woo Norbert Muzsik | |||
() (PP) – 05:18 / Nosov () – 12:36 / () – 18:24 / Nosov (SH) – 20:43 / Chuvalov – 43:32 / (Abdyraev, ) (PP) – 49:42 / (Chuvalov, Nosov) – 51:23 / Chuvalov (Nosov) (SH) – 55:37 | 1–0 / 2–0 / 3–0 / 4–0 / 4–1 / 4–2 / 4–3 / 5–3 / 6–3 / 7–3 / 8–3 | 27:16 – () / 32:32 – (, ) (PP) / 33:24 – (Wong K., ) (PP) | ||
43 min | Strafminutter | 12 min | ||
37 | Skud | 14 |
4. april 2019 16:00 | 0–9 (0–2, 0–3, 0–4) | , Abu Dhabi Tilskuere: 52 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Toh Sung-taek Linjedommere: Yahya Al-Jneibi Murat Aygün | |||
0–1 / 0–2 / 0–3 / 0–4 / 0–5 / 0–6 / 0–7 / 0–8 / 0–9 | 03:51 – (, ) / 10:40 – (Omer, Hodžić) / 28:17 – (Omer, Ćatović) / 28:31 – Ćatović (Omer, ) / 31:13 – Hodžić (PP) / 45:05 – Omer / 47:51 – (Hodžić) / 57:02 – / 59:28 – Mušić (, Omer) | |||
6 min | Strafminutter | 14 min | ||
18 | Skud | 35 |
4. april 2019 20:00 | 2–8 (1–4, 1–3, 0–1) | , Abu Dhabi Tilskuere: 123 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Kent Unwin Linjedommere: Jiří Gebauer Oleksiy Ryabikov | |||
() – 08:09 / (Luckanatinakorn, ) (SH) – 34:39 | 1–0 / 1–1 / 1–2 / 1–3 / 1–4 / 1–5 / 1–6 / 2–6 / 2–7 / 2–8 | 08:55 – () / 11:04 – Zainutdinov (J. Al-Dhareri) (PP) / 14:15 – Zainutdinov () / 18:02 – (, ) / 24:44 – (, Al-Mazrouei) (PP2) / 32:32 – Karkotsky () / 37:34– Karkotsky (SH) / 57:54 – Al-Mazrouei (, Al-Nuaimi) (PP) | ||
53 min | Strafminutter | 42 min | ||
23 | Skud | 33 |
6. april 2019 12:00 | 1–9 (0–0, 1–4, 0–5) | , Abu Dhabi Tilskuere: 47 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Kent Unwin Linjedommere: Heylaan Al-Ameri Kang Tae-woo | |||
– 33:35 | 0–1 / 0–2 / 0–3 / 1–3 / 1–4 / 1–5 / 1–6 / 1–7 / 1–8 / 1–9 | 24:11 – () / 27:09 – () (PP) / 28:37 – (, ) / 38:42 – (Thanakroekkiat, ) / 43:42 – Thanakroekkiat () (PP) / 44:13 – Nagayama (Thanakroekkiat, ) / 46:53 – Limpinphet (Thanakroekkiat, Forster) (PP) / 54:03 – Limpinphet (Nagayama, Suwachirat) (SH) / 55:25 – Luckanatinakorn () | ||
32 min | Strafminutter | 14 min | ||
11 | Skud | 50 |
6. april 2019 16:00 | 7–0 (3–0, 1–0, 3–0) | , Abu Dhabi Tilskuere: 39 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Toh Sung-taek Linjedommere: Yahya Al-Jneibi Jiří Gebauer | |||
() (SH) – 12:28 / (, ) – 15:28 / Kan S. (, ) (PP) – 19:14 / Kan S. – 38:23 / Lo (Au-Yeung, Kan S.) – 51:53 / Tang (Sham, Wong K.) – 53:21 / – 54:05 | 1–0 / 2–0 / 3–0 / 4–0 / 5–0 / 6–0 / 7–0 | |||
8 min | Strafminutter | 4 min | ||
26 | Skud | 13 |
6. april 2019 20:00 | 4–7 (2–3, 1–0, 1–4) | , Abu Dhabi Tilskuere: 580 |
Rapport | ||||
---|---|---|---|---|
Målmænd | Dommer: Dean Smith Linjedommere: Norbert Muzsik Oleksiy Ryabikov | |||
– 09:06 / () – 14:28 / Al-Mahrooqi () (PP) – 29:44 / Zainutdinov – 40:22 | 0–1 / 1–1 / 1–2 / 2–2 / 2–3 / 3–3 / 4–3 / 4–4 / 4–5 / 4–6 / 4–7 | 03:11 – (PP) / 10:20 – (, ) / 19:16 – Egorov () (PP) / 48:14 – Egorov () / 49:54 – Tonkikh (, Abdyraev) / 50:39 – Nosov (Tonkikh) / 55:01 – Nosov | ||
42 min | Strafminutter | 10 min | ||
14 | Skud | 36 |
Statistik
Alle statistikker fra Kirgisistans første fire kampe blev ikke talt af IIHF, herunder deres modstandere scoringer og målmandsdetaljer.
Topscorere
List viser de bedste markspillere sorteret efter point og derefter mål.
Spiller | K | M | A | Pts | +/- | PIM | POS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
5 | 13 | 5 | 18 | +13 | 4 | F | |
5 | 6 | 8 | 14 | +18 | 2 | F | |
5 | 6 | 4 | 12 | +16 | 10 | F | |
4 | 3 | 7 | 10 | +5 | 2 | D | |
4 | 2 | 8 | 10 | +6 | 8 | F | |
4 | 3 | 6 | 9 | +5 | 4 | F | |
5 | 6 | 2 | 8 | +4 | 38 | F | |
5 | 4 | 4 | 8 | +2 | 16 | F | |
4 | 3 | 5 | 8 | –2 | 2 | D | |
4 | 4 | 3 | 7 | +3 | 2 | F |
K = Kampe spillet; M = mål; A = Assists; Pts = Punkter; +/- = ; PIM = straffe i minutter POS = Position
Kilde: IIHF.com
- De kirgisiske spillere Vladimir Nosov (23 point), Vladimir Tonkikh (16), Mikhail Chuvalov (16), Islambek Abdyraev (10) og Maksim Egorov (10) vises ikke i denne liste, fordi deres statistikker fra deres første fire kampe blev anset for ugyldige.
Målmænd
Kun de fem bedste målmænd, baseret på redningsprocent, der har spillet mindst 40% af deres holds minutter, er inkluderet i denne liste.
Spiller | TOI | GA | GAA | SA | Sv% | SÅ |
---|---|---|---|---|---|---|
240:00 | 13 | 3.25 | 92 | 85.87 | 0 | |
201:45 | 20 | 5.95 | 126 | 84.13 | 0 | |
140:00 | 10 | 4.29 | 54 | 81.48 | 1 | |
100:00 | 8 | 4.80 | 43 | 81.40 | 0 | |
184:36 | 18 | 5.85 | 96 | 81.25 | 0 |
TOI = Tid på is (minutter: sekunder); SA = Skud imod; GA = Mål mod; GAA = ; Sv% = Gem Procent; SO =
Kilde: IIHF.com
Referencer
- . new-iihf.com. 18. maj 2018. Arkiveret fra originalen 18. maj 2018. Hentet 24. maj 2019.
- "Bulgaria storms to another gold". iihf.com. 28. april 2018.
- "Emirates win on home ice". iihf.com. 6. april 2018.
- Assignments
- Qualification assignments
- KGZ stats from four forfeited games
Eksterne henvisninger
wikipedia, dansk, wiki, bog, bøger, bibliotek, artikel, læs, download, gratis, gratis download, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, billede, musik, sang, film, bog, spil, spil, mobile, Phone, Android, iOS, Apple, mobiltelefon, Samsung, iPhone, Xiomi, Xiaomi, Redmi, Honor, Oppo, Nokia, sonya, mi, PC, web, computer