International korrespondance skakstormester eller blot Korrespondanceskakstormester (engelsk International Correspondence Chess Grandmaster) er en korrespondanceskaktitel, der svarer til stormester i alm. skak. Den blev etableret af FIDE i 1953, og det er den næstehøjeste titel inden fore korrespondanceskak næstefter verdensmester i korrespondanceskak. Den gives i dag af (ICCF).
Argentina
- Roberto Alvarez, GM 1998
- David Beaumont, GM 2007
- German Benz, GM 2002
- Ruben Berdichesky, GM 1998
- Jose Copie, GM 2000
- Gustavo Echeguren, GM 2003
- Liliana Susana Fredes de Locio, LGM 2010
- Roberto Jacquin, GM 2009
- Juan Sebastian Morgado, GM 1983
- Alfredo Mozzino, GM 2000
- Carlos Pappier, GM 1995
- Norberto Patrici, GM 1998
- , GM 1994
- Alfredo Roca, GM 1999
- Hector Walsh, GM 2006
Australien
- Tidligere verdensmester , GM 1959
- , GM 1965
- , GM 1959
- Chris Fenwick, GM 2007
Belgien
- , GM 1975
- Marc Geenen, GM 2000
- Valeer Maes, GM 1988
- Tidligere verdensmester , GM 1962
- Christophe Pauwels, GM 2009
- Richard Polaczek, GM 1995
Bosnien og Herzegovina
- Jovan Kondali, GM 1986
Brasilien
- , GM 2010
- , GM 2010
- , GM 2010
- Paulo Chacon, GM 2009
- Antonio Cipoli, GM 2009
- Carlos Costa, GM 2002
- Salvador Cresce, GM 2003
- Jose Goncalves, GM 2003
- , GM 2005
- , GM 2012
- Joao de Oliveira, GM 2009
- Marcio de Oliveira, GM 2005
- , LGM 2000
Bulgarien
- Margarita Bocheva, LGM 2008
- Mladen Gudyev, GM 1991
- , GM 2012
- Sabina Karapchanska, LGM 2010
- Nikolai Ninov, GM 2000
- Georgi Popov, GM 1976
Canada
- , GM 1985
- , GM 1984
- Robert Kiviaho, GM 1984
- Wolfram Schoen, GM 2006
- , GM 1982
- Alexander Ugge, GM 2005
Chile
- Guillermo Toro Solís, GM 1999
Kroatien
- Pavao Keglević, GM 1978
- Davor Krivić, GM 2008
- Maja Zelčić, LGM 2005
- Leonardo Ljubičić, GM 2011
Cuba
- María de los Angeles Ynchauspi Leyva, LGM 2008
Danmark
- Erik Bang, GM 1979
- , GM GM 1987
- Niels Fries Nielsen, GM 1997
- Curt Hansen, GM 1999
- Jan du Jardin, GM 1999
- Allan Jensen, GM 1990
- Arne Jorgensen, GM 2002
- Martin Lohse, GM 2009
- Jens Nielsen, GM 2005
- Allan Poulsen, GM 2000
- Jørn Sloth, GM 1978
- Bent Sørensen, GM 1994
Estland
- Alvar Kangur, GM 2007
- Raul Kukk, GM 2006
- , GM 1981
- , LGM 1997
- Jüri Siigur, GM 2011
- Tonu Tiits, GM 2009
- , LGM 2009
Finland
- Reijo Hiltunen, GM 1999
- Risto Kauranen, GM 1977
- Jaako Kivimäki, GM 1998
- Tero Kokkila, GM 1996
- Olli Koskinen, GM 1982
- Auvo Kujala, GM 1991
- , GM 1985
- Asko Linna, GM 2006
- Georg Österman, GM 1994
- Pentti Palmo, GM 1980
- Heikki Pigg, GM 2007
- Auno Siikaluoma, GM 2012
- Kari Tikkanen, GM 1999
- Juhani Sorri, GM 1982
Frankrig
- , GM 1981
- Stephane Goerlinger, GM 2005
- Michel Lecroq, GM 1998
- Christophe Leotard, GM 2000
- Manuel Menetrier, GM 2002
- Jacqueline Roos, LGM 2000
- David Roubaud, GM 2014
- Robert Serradimigni, GM 2009
- Christophe Spitz, GM 2007
Holland
- Peter Boll, GM 1993
- Hans Bouwmeester, GM 1981
- Dick van Geet, GM 1991
- Carol-Peter Gouw, GM 2003
- David van der Hoeven, GM 2004
- Abram Idema, GM 1994
- Haije Kramer, GM 1984
- Jacques Kuiper, GM 2007
- Ron Langeveld, GM 2006
- Rudolf Maliangkay, GM 1994
- Karl Mulder van Leens Dijkstra, GM 1977
- Joop Oosterom, GM 1992
- Gerardus van Perlo, GM 1985
- Michail Plomp, GM 2000
- Hendrick Sarink, GM 1979
- Piet Seewald, GM 1992
- Dick Smit, GM 1979
- Gert Timmerman, GM 1986
- Hans van Unen, GM 2007
- Tjalling Wiersma, GM 1985
Hviderusland
- Dmitry Lybin, GM 2003
Guatemala
- , GM 2003
Indien
- Dhanish P. B., GM 2014
Italien
- Gabriel Cardelli, GM 2002
- Claudio Casabona, GM 2000
- Ettore D'Adamo, GM 2002
- Massimo De Blasio, GM 2001
- , GM 1999
- Sante Giuliani, GM 2005
- , GM 1959
- Angelo Peluso, GM 1998
- Laura Piazza, LGM 2008
- Vittorio Piccardo, GM 2001
- Eros Riccio, GM 2010
- , LGM 2005
- Luz Marina Tinjaca, LGM 2006
- Maurizio Tirabassi, GM 1999
- , GM 2004
- Elio Vassia, GM 2005
- Alberto Zanetti, GM 1997
Japan
- Sakae Ohtake, GM 2007
- Klyotaka Sakai, GM 2006
Kazakhstan
- Farit Gasisovich Balabaev, GM 2003
Letland
- Maigonis Avotiņš, GM 2015
- Artis Gaujēns, GM 2004
- , GM 1995
- , GM 2001
- , LGM 1998
- , LGM 1994 and GM 1998
- Vilnis Strautiņš, GM 2009
- Janis Vitomskis, GM 2001
Litauen
- Vytautas Andriulaitis, GM 2001
- Vilma Dambrauskaite, LGM 2005
- Virginijus Grabliauskas, GM 2010
- Alfonsas Kupsys, GM 2011
- Donatas Lapienis, GM 1979
- Valentinas Normantas, GM 1995
- Giutautas Petraitis, GM 2010
- Pavel Rubinas, GM 2010
- Boris Rumiancevas, GM 1991
- Robertas Sutkus, GM 1998
Luxembourg
- Norbert Stoll, GM 2003
- Jean-Marie Weber, GM 2004
Mexico
- , GM 2006
- , GM 2004
New Zealand
- , GM 2010
Norge
- , GM 1953
- , GM 1997
- Raymond Boyer, GM 2003
- Arild Haugen, GM 2006
- Morten Lilleoren, GM 2007
- Peter Stigar, GM 1995
- , GM 2001
- , GM 1993
Peru
- Angel Acevedo Villalba, GM 2005
Polen
- , GM 1985
- Jerzy Krzyston, GM 1992
- Jan Marcinkiewicz, GM 2006
- Maciej Nizynski, GM 2000
- Jacek Oskulski, GM 2018
- Rafael Pierzak, GM 2013
- Zygmunt Pioch, GM 1991
- Ryszard Skrobek, GM 1990
- Bogdan Sliwa, GM 1995
- Zbigniew Szczepanski, GM 2011
Portugal
- Horacio Neto, GM 2007
- Alvaro Pereira, GM 1994
- Francisco Pessoa, GM 2015
- Luis Santos, GM 1994
- Antonio Silva, GM 2009
- Joaquim Pedro Soberano, GM 2005
Qatar
- Mohamed Al-Thani, GM 1999
Rumænien
- Gheorghe S. Rotariu, GM 1981
- Paul Diaconescu, GM 1982
- Mihai Breazu, GM 1985
- Mariana Plass-Caravan, LGM 2003
- , GM 2010
- Costel Voiculescu, GM 2012
Rusland og Sovjetunionen
Verdensmestre
- , GM 1966
- , GM 1959
- , GM 1984
- , GM 1995
- Prof. Vladimir Zagorovsky, GM 1965
- Aleksandr Dronov, GM 2005
Andre spillere
- Dmitry Barash, GM 1992
- Lyudmila S. Belavenets, LGM 1997
- Maksim Blokh, GM 1998
- , GM 1961
- Georgy Borisenko, GM 1966
- Piotr Dubinin, GM 1962
- Sergey Grodzensky, GM 1999
- Michail Judowitsch, GM 1972
- Abram Khasin, GM 1972
- Sergey Khlusevich, GM 1997
- Igor Kopylov, GM 1994
- Sergei Korolev, GM 1995
- Vsevolod Kosenkov, GM 1979
- Aleksei Mikhailov, GM 1983
- Oleg Moissev, GM 1977
- Igor Morozov, GM 1973
- Gennadi Nesis, GM 1985
- Lev Omeltschenko, GM 1986
- Irina V. Perevertkina, LGM 1999
- Nina G. Shchebenyuk, LGM 2006
- Olga M. Sukhareva, LGM 2006
- Lora G. Yakovleva, LGM 1997
- Tamara P. Zaitseva, LGM 2008
Schweiz
- Phillippe Berclaz, GM 2004
- Ernst Eichhorn, GM 1990
- Gottardo Gottardi, GM 1995
- Christian Issler, GM 2004
- Rolf Knobel, GM 2003
- Matthias Rufenacht, GM 1992
- Rolf Scherer, GM 2011
- Wolfgang Standke, GM 2012
- Josef Steiner, GM 1973
- Anton Thaler, GM 2004
- Bela Toth, GM 2004
Serbien
- Matyas Berta, GM 1978
- Milan Jovcic, GM 1985
- Radovan Tomasevic, GM 1984
- Borislav Vukcevic, GM 1982
Slovenien
- Aleš BorŠtnik, GM 2012
- Franček Brglez, GM 1979
- Iztok Brunšek, GM 2010
- Leon Gostiša, GM 1998
- Danilo Korže, GM 2012
- Marjan Šemrl, GM 2007
- Jernej Šivic, GM 2012
- Boris Žlender, GM 1997
Spanien
- Manuel Bescos Anzano, GM 2012
- Miguel Cánovas Pordomingo, GM 2011
- Carlos Cruzado Duenas, GM 2009
- P Drake Diez de Rivera, GM 2007
- Alberto Gonzalez Freixas, GM 2005
- David Lafarga Santorroman, GM 2008
- Angel Manso Gil, GM 2013
- Joel Martin Clemente, GM 2008
- Jose Mercadal Benejam, GM 2002
- Francisco Javier Muñoz Moreno, GM 2012
- Carlos Rodríguez Amezqueta, GM 2014
- Francisco Vellila V. Velasco, GM 2008
Storbritannien
England
- Jill Barber, LGM 2005
- Anthony Barnsley, GM 2009
- John Brookes, GM 2001
- Ian Brooks, GM 2002
- , GM 1980
- Peter Coleman, GM 2004
- Richard Hall, GM 2002
- Adrian Hollis, GM 1976
- , GM 1995
- Mary E. Jones, LGM 2005
- , GM 1984
- , GM 1997
- , GM 1983
- Nigel Povah, GM 1989
- Michael Prizant, GM 1996
- John Pugh, GM 2006
- Keith Richardson, GM 1975
- Nigel Robson, GM 2011
- , GM 1983
Skotland
- Douglas Bryson, GM 1986
- David Kilgour, GM 1985
- Andrew Muir, GM 1994
Sverige
- Goran Andersson, GM 1991
- , GM 1996
- , GM 1968
- Arne Bjuhr, GM 2013
- Ingvar Carlsson, GM 1997
- Björn Fagerström, GM 2011
- Jan-Olof Forsberg, GM 2007
- , GM 1999
- Tony Hedlund, GM 2005
- Rone Holmberg, GM 2002
- Rolf Lekander, GM 1992
- Franko Lukel, GM 2002
- Åke Lundqvist, GM 1962
- Harald Malmgren, GM 1959
- Jan Ohlin, GM 1990
- Dan Olofsson, GM 2000
- Conny Persson, GM 2004
- Lennart Rydholm, GM 2003
- Stefan Winge, GM 2011
Sydafrika
- John Barlow, GM 2001
Tjekkiet
- Marie Bazantova, LGM 2004
- , GM 2017
- Libor Danek, GM 1999
- Jiri Dufek, GM 2012
- , GM 2004
- Vlasta Horackova, LGM 2005
- Karel Husak, GM 1968
- Jaroslav Hybl, GM 1968
- , GM 1985
- Milos Kratochvil, GM 2006
- , GM 2011
- Jan Lounek, GM 2014
- Jiri Moucka, GM 2014
- , LGM 1997
- Zdenek Nyvit, GM 2007
- Ludvik Pospisil, GM 2014
- Anna Ryvova, LGM 2003
- Rudolf Sevecek, GM 2000
- Alena Sikorova-Klosova, LGM 1997
- Kamil Stalmach, GM 2014
- Zdenek Straka, GM 2011
- Pavel Svacek, GM 2013
- Michal Tochacek, GM 2004
- Jaroslav Vaindl, GM 2004
- Jiri Vosahlik, GM 2009
- Davis Vrkoc, GM 2009
- Jindrich Zapletal, GM 1998
- Jan Zidu, GM 2011
Tyrkiet
- Murat Akaag, GM 2014
- Fatih Atakisi, GM 2010
- Tansel Turgut, GM 2007
Tyskland
- , GM 1973
- Volker-Michael Anton, GM 1987
- Andreas Bachmann, GM 2001
- Gerd Branding, GM 2004
- Andreas Brenke, GM 2004
- Wolfgang Brodda, GM 2009
- Horst Broß, GM 2005
- Jürgen Bücker, GM 2009
- Heinrich Burger, GM 1996
- Annemarie Burghoff, LGM 2005
- Stephan Busemann, GM 1996
- Heinz-Wilhelm Dünhaupt, GM 1973
- Hans-Marcus Elwert, GM 1996
- Klaus Engel, GM 1983
- Ricarda Flügel, LGM 2008
- Frank Gerhardt, GM 2003
- Hans-Ulrich Grünberg, GM 1991
- Wolfgang Häßler, GM 1997
- Horst Handel, GM 1987
- Laura Hartmann, LGM 2009
- Hermann Heemsoth, GM 1987
- Paul Heilemann, GM 1984
- Knut Herschel, GM 1999
- Peter Hertel, GM 1999
- Hans-Joachim Hofstetter, GM 2003
- Siegfried Karkuth, GM 2006
- Heinz-Erich van Kempen, GM 1999
- Siegfried Kluve, GM 1998
- Klaus Kögler, GM 2007
- , GM 1994
- Matthias Kribben, GM 2009
- Günther Kühnel, GM 2009
- Fred Kunzelmann, GM 2007
- Gerhard Löh, GM 1991
- Karl-Heinz Maeder, GM 1992
- Ralph Mallee, GM 1989
- Werner Metz, GM 1997
- , GM 1999
- Reinhard Moll, GM 2009
- Gerhard Müller, GM 2006
- Joachim Neumann, GM 2001
- Arno Nickel, GM 2001
- Manfred Nimtz, GM 1998
- Thomas Raupp, GM 2001
- Dieter Reppmann, GM 2005
- Horst Rittner, GM 1961
- Wolfgang Rohde, GM 2006
- , GM 1959
- Anja Schmidt, LGM 2005
- Frank Schröder, GM 2008
- Ingo Schütt, GM 1999
- Sandra Seidel, LGM 2010
- Christian Sender, GM 2002
- Mirna Siewert, LGM 2004
- Achim Soltau, GM 1993
- Claus Sprengelmeier, GM 2006
- Dieter Stern, GM 1985
- Werner Stern, GM 2009
- Günter Stertenbrink, GM 1984
- Maximilian Voss, GM 2003
- Robert K. Frhr. von Weizsäcker, GM 2004
- Thomas Winckelmann, GM 2004
- Hans-Dieter Wunderlich, GM 2006
- Hans Ziewitz, GM 1995
Ukraine
- Alex Bubir, GM 2009
- Sergei Bibir, GM 2012
- Vladimir Dudyev, GM 2008
- Alexandr Gozman, GM 2006
- Svetlana Ignatchenko, LGM 1997
- Aleksey Lepikhov, GM 2002
- Nikolai Papenin, GM 2011
- Leonid Rubinchik, GM 1998
- Oleg Savchak, GM 2000
- Ivan Terelya, GM 2017
- Alexandr Volchok, GM 1993
- Alexandr Voyna, GM 1998
Ungarn
- Gabor Glatt, GM 2002
- María Nemeth, LGM 2005
- Tamás Sasvarí, GM 2007
USA
- , GM 1968
- , GM 1983
- Joseph DeMauro, GM 1997
- Alik Zilberberg, GM 1994
- John Timm, GM 2004
- , GM 2004
- Jason Bokar, GM 2007
- , GM 2008
Østrig
- , GM 1997
- Hermann Knoll, GM 2009
- , GM 2012
- Friedrich Rattinger, GM 2009
- Gertrude Schoisswohl, LGM 1997
- Dr. Harald Tarnowiecki, GM 1998
- Dr. Sven Teichmeister, GM 2002
- Wolfgang Zugrav, GM 2003
Se også
Referencer
Eksterne henvisninger
wikipedia, dansk, wiki, bog, bøger, bibliotek, artikel, læs, download, gratis, gratis download, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, billede, musik, sang, film, bog, spil, spil, mobile, Phone, Android, iOS, Apple, mobiltelefon, Samsung, iPhone, Xiomi, Xiaomi, Redmi, Honor, Oppo, Nokia, sonya, mi, PC, web, computer