UCI Europa Touren 2013 er den 9. sæson af UCI Europe Tour.
Start | Slut | Løb | Nation | Kat. | Vinder |
---|---|---|---|---|---|
27. jan | Grand Prix Cycliste la Marseillaise | Frankrig | 1.1 | FRA | |
30. jan | 3. feb | Etoile de Bessèges | Frankrig | 2.1 | FRA Jonathan Hivert Etaper: , Coquard, , Coquard, Dumoulin, Roux (ITT) |
3. feb | Spanien | 1.1 | BEL | ||
4. feb | Trofeo Migjorn | Spanien | 1.1 | AUS | |
5. feb | Trofeo Deià | Spanien | 1.1 | ESP Alejandro Valverde | |
6. feb | Trofeo Platja de Muro | Spanien | 1.1 | AUS | |
6. feb | 10. feb | Tour Méditerranéen | Frankrig | 2.1 | SWE Thomas Löfkvist Etaper: Greipel, Boom (ITT), , Roelandts |
13. feb | 17. feb | Volta ao Algarve | Portugal | 2.1 | |
16. feb | Trofeo Laigueglia | Italien | 1.1 | ||
16. feb | 17. feb | Tour Cycliste International du Haut Var-matin | Frankrig | 2.1 | |
17. feb | 21. feb | Vuelta a Andalucía-Ruta Ciclista Del Sol | Spanien | 2.1 | |
23. feb | La Drôme Classic | Frankrig | 1.1 | ||
23. feb | Italien | 1.1 | |||
23. feb | (Beverbeek Classic) | Belgien | 1.1 | ||
23. feb | Omloop Het Nieuwsblad (2013) | Belgien | 1.HC | ||
24. feb | (Kuurne-Brussel-Kuurne) | Belgien | 1.1 | ||
24. feb | (G.P. Città di Lugano) | Schweiz | 1.1 | ||
24. feb | (Les Boucles du Sud Ardèche) | Frankrig | 1.1 | ||
24. feb | Clasica de Almeria | Spanien | 1.HC | ||
26. feb | Italien | 1.1 | |||
27. feb | Le Samyn | Belgien | 1.1 | ||
28. feb | (Grand Premio Camaiore) | Italien | 1.1 | ||
1. mar | 3. mar | Driedaagse van West-Vlaanderen | Belgien | 2.1 | |
1. mar | 3. mar | Vuelta Ciclista a Murcia | Spanien | 2.1 | |
2. mar | Italien | 1.1 | |||
2. mar | Holland | 1.2 | |||
3. mar | Strade Bianche | Italien | 1.1 | ||
3. mar | Frankrig | 1.2 | |||
3. mar | Italien | 1.2 | |||
9. mar | Ronde van Drenthe | Holland | 1.1 | ||
10. mar | Holland | 1.1 | |||
10. mar | Belgien | 1.2 | |||
10. mar | Belgien | 1.2 | |||
10. mar | Holland | 1.2 | |||
10. mar | Frankrig | 1.2 | |||
10. mar | Italien | 1.2 | |||
10. mar | Kroatien | 1.2 | |||
13. mar | (Nokere-Koerse) | Belgien | 1.1 | ||
14. mar | 17. mar | Kroatien | 2.2 | ||
15. mar | Handzame Classic | Belgien | 1.1 | ||
16. mar | Classic Loire Atlantique | Frankrig | 1.1 | ||
17. mar | (Cholet - Pays De Loire) | Frankrig | 1.1 | ||
17. mar | Italien | 1.2 | |||
17. mar | Frankrig | 1.2 | |||
18. mar | 24. mar | Tour de Normandie | Frankrig | 2.2 | |
20. mar | Dwars door Vlaanderen | Belgien | 1.HC | ||
20. mar | 24. mar | Settimana Internazionale di Coppi e Bartali | Italien | 2.1 | |
20. mar | 24. mar | Portugal | 2.2 | ||
23. mar | 24. mar | Critérium International 2013 | Frankrig | 2.HC | |
26. mar | 28. mar | VDK-Driedaagse De Panne-Koksijde2013 | Belgien | 2.HC | |
29. mar | Route Adélie de Vitré | Frankrig | 1.1 | ||
29. mar | 31. mar | Le Triptyque des Monts et Châteaux | Belgien | 2.2 | |
30. mar | Gran Premio Miguel Indurain | Spanien | 1.1 | ||
30. mar | Volta Limburg Classic | Holland | 1.1 | ||
30. mar | 31. mar | Frankrig | 2.2 | ||
31. mar | Spanien | 1.1 | |||
31. mar | Italien | 1.1 | |||
1. apr | - Souvenir Julien Ditlecadet | Frankrig | 1.1 | ||
1. apr | Italien | 1.2U | |||
2. apr | Italien | 1.2U | |||
2. apr | 5. apr | Frankrig | 2.1 | ||
3. apr | Scheldeprijs | Belgien | 1.HC | ||
3. apr | 7. apr | Rusland | 2.2 | ||
4. apr | Grand Prix Pino Cerami | Belgien | 1.1 | ||
5. apr | 7. apr | (Circuit des Ardennes International) | Frankrig | 2.2 | |
6. apr | Belgien | 1.Ncup | |||
7. apr | Spanien | 1.1 | |||
7. apr | Italien | 1.2U | |||
9. apr | Paris-Camembert | Frankrig | 1.1 | ||
10. apr | Brabantse Pijl-La Flèche Brabançonne | Belgien | 1.HC | ||
10. apr | Frankrig | 1.Ncup | |||
10. apr | 14. apr | Vuelta a Castilla y León | Spanien | 2.1 | |
10. apr | 14. apr | Frankrig | 2.2 | ||
11. apr | (GP de Denain Porte du Hainaut) | Frankrig | 1.1 | ||
13. apr | Tour du Finistère | Frankrig | 1.1 | ||
13. apr | Italien | 1.2 | |||
13. apr | Liège-Bastogne-Liège U23 | Belgien | 1.2U | ||
13. apr | ZLM Tour | Holland | 1.Ncup | ||
14. apr | Tro-Bro Léon | Frankrig | 1.1 | ||
14. apr | Giro dell'Appennino | Italien | 1.1 | ||
14. apr | Belgien | 1.2 | |||
14. apr | Slovenia | 1.2 | |||
14. apr | Ukraine | 1.2 | |||
16. apr | 19. apr | Giro del Trentino | Italien | 2.HC | |
16. apr | 20. apr | Italien | 2.Ncup | ||
17. apr | 21. apr | Rusland | 2.2 | ||
20. apr | Holland | 1.2 | |||
20. apr | Bosnien-Hercegovina | 1.2 | |||
20. apr | Grand Prix Herning | Danmark | 1.2 | ||
21. apr | Frankrig | 1.1 | |||
21. apr | Holland | 1.2 | |||
21. apr | Storbritannien | 1.2 | |||
21. apr | Serbien | 1.2 | |||
21. apr | Frankrig | 1.2 | |||
21. apr | 28. apr | (Presidential Cycling Tour of Turkey) | Tyrkiet | 2.HC | |
25. apr | Italien | 1.2U | |||
25. apr | 28. apr | Grækenland | 2.2 | ||
25. apr | 1. mai | Frankrig | 2.2 | ||
26. apr | Danmark | 1.2 | |||
26. apr | 28. apr | Holland | 2.2 | ||
27. apr | Italien | 1.1 | |||
27. apr | Himmerland Rundt | Danmark | 1.2 | ||
28. apr | Giro della Toscana | Italien | 1.1 | ||
28. apr | Frankrig | 1.1 | |||
28. apr | Italien | 1.2 | |||
28. apr | (Destination Thy) | Danmark | 1.2 | ||
1. mai | - Ereprijs Victor De Bruyne | Belgien | 1.2 | ||
1. mai | Polen | 1.2 | |||
1. mai | Italien | 1.2 | |||
1. mai | Rusland | 1.2 | |||
1. mai | Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt U23 | Tyskland | 1.2U | ||
1. mai | Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt | Tyskland | 1.HC | ||
1. mai | 5. mai | (Firedagers i Dunkerque) | Frankrig | 2.HC | |
1. mai | 5. mai | U23 | Polen | 2.2U | |
1. mai | 5. mai | Aserbajdsjan | 2.2 | ||
2. mai | Rusland | 1.2 | |||
3. mai | Rusland | 1.2 | |||
3. mai | Bulgarien | 1.2 | |||
3. mai | 5. mai | Polen | 2.1 | ||
4. mai | Hadeland GP | Norge | 1.2 | ||
4. mai | Schweiz | 1.2 | |||
4. mai | Holland | 1.2 | |||
4. mai | 5. mai | Vuelta a la Comunidad de Madrid | Spanien | 2.1 | |
5. mai | Ringerike Grand Prix | Norge | 1.2 | ||
5. mai | Bulgarien | 1.2 | |||
5. mai | Circuit de Wallonie | Belgien | 1.2 | ||
5. mai | Italien | 1.2 | |||
5. mai | 9. mai | Rusland | 2.2 | ||
8. mai | 12. mai | Italien | 2.2 | ||
8. mai | 12. mai | Luxembourg | 2.2 | ||
9. mai | Belgien | 1.2 | |||
9. mai | 12. mai | Frankrig | 2.2 | ||
9. mai | 12. mai | Tour de Berlin | Tyskland | 2.2U | |
10. mai | 12. mai | Spanien | 2.1 | ||
10. mai | 12. mai | Tour de Picardie | Frankrig | 2.1 | |
11. mai | Sverige | 1.2 | |||
11. mai | Serbien | 1.2 | |||
12. mai | Rund um Köln | Tyskland | 1.1 | ||
13. mai | 18. mai | Holland | 2.2 | ||
15. mai | 19. mai | Glava Tour of Norway | Norge | 2.1 | |
15. mai | 19. mai | Frankrig | 2.1 | ||
15. mai | 19. mai | Grækenland | 2.2 | ||
16. mai | 19. mai | Frankrig | 2.2U | ||
18. mai | Grand Prix Criquielion | Belgien | 1.2 | ||
18. mai | 19. mai | Frankrig | 2.2 | ||
19. mai | Sparkassen "neuseenclassics-rund um die braunkohle" | Tyskland | 1.1 | ||
19. mai | Holland | 1.2 | |||
19. mai | 26. mai | Irland | 2.2 | ||
22. mai | 26. mai | Belgien Rundt | Belgien | 2.HC | |
22. mai | 26. mai | Tyskland | 2.HC | ||
24. mai | Ukraine | 1.2 | |||
24. mai | 26. mai | Frankrig | 2.2 | ||
24. mai | 26. mai | Tjekkiet | 2.2U | ||
25. mai | Grand Prix de Plumelec-Morbihan | Frankrig | 1.1 | ||
26. mai | Frankrig | 1.1 | |||
26. mai | Ukraine | 1.2 | |||
26. mai | Paris-Roubaix Espoirs | Frankrig | 1.2U | ||
26. mai | Italien | 1.2U | |||
30. mai | 1. jun | Estland | 2.1 | ||
30. mai | 2. jun | Tyrkiet | 2.2 | ||
1. jun | Italien | 1.1 | |||
1. jun | 8. jun | Rumænien | 2.2 | ||
2. jun | Holland | 1.1 | |||
2. jun | Italien | 1.2 | |||
2. jun | Belgien | 1.2 | |||
2. jun | Østrig | 1.2 | |||
2. jun | Letland | 1.2 | |||
2. jun | Italien | 1.2 | |||
4. jun | 7. jun | Tyrkiet | 2.2 | ||
4. jun | 8. jun | (Tour de Slovaquie) | Slovakiet | 2.2 | |
6. jun | GP du canton d'Argovie | Schweiz | 1.1 | ||
6. jun | 9. jun | Frankrig | 2.2 | ||
7. jun | Letland | 1.1 | |||
7. jun | 16. jun | Giro Ciclistico d'Italia | Italien | 2.2 | |
8. jun | Letland | 1.1 | |||
9. jun | Tyskland | 1.1 | |||
9. jun | Letland | 1.1 | |||
9. jun | Østrig | 1.2 | |||
9. jun | 16. jun | Tyskland | 2.2U | ||
11. jun | 16. jun | Serbien | 2.2 | ||
12. jun | 16. jun | Ster ZLM Toer - GP Jan van Heeswijk | Holland | 2.1 | |
12. jun | 16. jun | Skoda-Tour de Luxembourg | Luxembourg | 2.HC | |
13. jun | 15. jun | Polen | 2.2 | ||
13. jun | 16. jun | Frankrig | 2.1 | ||
13. jun | 16. jun | Slovenien Rundt | Slovenien | 2.1 | |
13. jun | 16. jun | Frankrig | 2.2 | ||
13. jun | 16. jun | Boucles de la Mayenne | Frankrig | 2.2 | |
14. jun | 16. jun | Østrig | 2.2 | ||
16. jun | Irland | 1.2 | |||
16. jun | Belgien | 1.2 | |||
19. jun | Halle-Ingooigem | Belgien | 1.1 | ||
26. jun | Belgien | 1.2 | |||
26. jun | 30. jun | Polen | 2.1 | ||
29. jun | Slovenien | 1.2 | |||
29. jun | Belgien | 1.2 | |||
30. jun | 7. jul | Østrig Rundt | Østrig | 2.HC | |
5. jul | 7. jul | Spanien | 2.2U | ||
7. jul | Italien | 1.2 | |||
7. jul | Frankrig | 1.2 | |||
9. jul | 14. jul | Italien | 2.2U | ||
11. jul | Belgien | 1.2 | |||
11. jul | 14. jul | Rumænien | 2.1 | ||
11. jul | 14. jul | Tjekkiet | 2.2 | ||
18. jul | U23 Europeisk mesterskap Tempo | Europa Tjekkiet | CC | ||
19. jul | 21. jul | Portugal | 2.2 | ||
20. jul | Ungarn | 1.2 | |||
20. jul | 24. jul | Tour de Wallonie | Belgien | 2.HC | |
21. jul | Ungarn | 1.2 | |||
21. jul | U23 Europeisk mesterskap Landevei | Europa Tjekkiet | CC | ||
23. jul | 27. jul | Polen | 2.2 | ||
23. jul | 28. jul | Frankrig | 2.2 | ||
25. jul | Spanien | 1.1 | |||
25. jul | 28. jul | Arctic Race of Norway | Norge | 2.1 | |
27. jul | Italien | 1.1 | |||
27. jul | 29. jul | Kreiz Breizh Elites | Frankrig | 2.2 | |
28. jul | Italien | 1.1 | |||
28. jul | La Poly Normande | Frankrig | 1.1 | ||
28. jul | Tyskland | 1.1 | |||
28. jul | Frankrig | 1.2 | |||
31. jul | Circuito de Getxo "Memorial Ricardo Otxoa" | Spanien | 1.1 | ||
31. jul | 1. aug | Frankrig | 2.1 | ||
31. jul | 2. aug | - Vuelta a los Pirineos | Frankrig | 2.2 | |
31. jul | 4. aug | Post Danmark Rundt | Danmark | 2.HC | |
2. aug | 11. aug | Frankrig | 2.2 | ||
4. aug | RideLondon Classic | UK | 1.1 | ||
4. aug | Belgien | 1.2 | |||
4. aug | Italien | 1.2 | |||
7. aug | 11. aug | Vuelta a Burgos | Spanien | 2.HC | |
7. aug | 18. aug | Volta a Portugal | Portugal | 2.1 | |
8. aug | 11. aug | Rumænien | 2.2 | ||
9. aug | 11. aug | Spanien | 2.2 | ||
9. aug | 13. aug | Tour de l'Ain | Frankrig | 2.1 | |
10. aug | Polen | 1.2 | |||
11. aug | Polen | 1.2 | |||
11. aug | Italien | 1.2U | |||
15. aug | 18. aug | Frankrig | 2.2 | ||
16. aug | Italien | 1.2 | |||
16. aug | 18. aug | Norge | 2.1 | ||
17. aug | Tjekkiet | 1.2 | |||
17. aug | Polen | 1.2 | |||
18. aug | 25. aug | Letland | 2.2 | ||
20. aug | Belgien | 1.1 | |||
20. aug | Frankrig | 1.2 | |||
20. aug | 23. aug | Tour du Limousin | Frankrig | 2.1 | |
21. aug | Druivenkoers - Overijse | Belgien | 1.1 | ||
21. aug | Tre Valli Varesine | Italien | 1.HC | ||
22. aug | GP Banca di Legnano - Coppa Bernocchi | Italien | 1.1 | ||
23. aug | Dutch Food Valley Classic | Holland | 1.1 | ||
23. aug | Coppa Agostoni - Giro delle Brianze | Italien | 1.1 | ||
25. aug | Frankrig | 1.1 | |||
25. aug | Bulgarien | 1.2 | |||
25. aug | 31. aug | Tour de l'Avenir | Frankrig | 2.Ncup | |
27. aug | Bulgarien | 1.2 | |||
27. aug | 30. aug | (Tour du Poitou Charentes) | Frankrig | 2.1 | |
29. aug | Italien | 1.1 | |||
30. aug | 31. aug | Holland | 2.1 | ||
31. aug | Giro del Veneto | Italien | 1.1 | ||
1. sep | Belgien | 1.1 | |||
1. sep | Slovenien | 1.2 | |||
1. sep | Holland | 1.2 | |||
1. sep | Letland | 1.2 | |||
1. sep | 8. sep | Bulgarien | 2.2 | ||
2. sep | 7. sep | Italien | 2.1 | ||
4. sep | Memorial Rik Van Steenbergen | Belgien | 1.1 | ||
5. sep | 8. sep | Tjekkiet | 2.2 | ||
7. sep | (Paris–Brussel) | Frankrig | 1.HC | ||
8. sep | Italien | 1.1 | |||
8. sep | Holland | 1.2 | |||
8. sep | GP de Fourmies - La Voix du Nord | Frankrig | 1.HC | ||
10. sep | 13. sep | Italien | 2.1 | ||
14. sep | Belgien | 1.2 | |||
14. sep | Schweiz | 1.2 | |||
15. sep | Grote Prijs Jef Scherens - Rondom Leuven | Belgien | 1.1 | ||
15. sep | - Conseil Général | Frankrig | 1.1 | ||
15. sep | Frankrig | 1.2 | |||
15. sep | Holland | 1.2 | |||
15. sep | 22. sep | Tour of Britain | UK | 2.1 | |
18. sep | Grand Prix de Wallonie | Belgien | 1.1 | ||
20. sep | Frankrig | 1.1 | |||
20. sep | Kampioenschap van Vlaanderen | Belgien | 1.1 | ||
20. sep | Bulgarien | 1.2 | |||
21. sep | GP Impanis-Van Petegem | Belgien | 1.1 | ||
21. sep | Memorial Marco Pantani | Italien | 1.1 | ||
21. sep | Tjekkiet | 1.2 | |||
22. sep | Frankrig | 1.1 | |||
22. sep | Italien | 1.1 | |||
22. sep | Bulgarien | 1.2 | |||
24. sep | Italien | 1.2 | |||
25. sep | Belgien | 1.1 | |||
28. sep | Italien | 1.1 | |||
28. sep | 29. sep | Frankrig | 2.2 | ||
29. sep | Duo Normand | Frankrig | 1.1 | ||
29. sep | Gooikse Pijl | Belgien | 1.2 | ||
2. okt | (Milano–Torino) | Italien | 1.HC | ||
3. okt | Sparkassen Münsterland Giro | Tyskland | 1.1 | ||
3. okt | Giro del Piemonte | Italien | 1.HC | ||
3. okt | 6. okt | Tour de l'Eurométropole | Belgien | 2.1 | |
3. okt | 6. okt | Tyrkiet | 2.2 | ||
6. okt | Tour de Vendée | Frankrig | 1.HC | ||
8. okt | (Binche-Tournai-Binche)- Mémorial Frank Vandenbroucke | Belgien | |||
10. okt | Paris-Bourges | Frankrig | 1.1 | ||
10. okt | Coppa Sabatini - Gran Premio Città di Peccioli | Italien | 1.1 | ||
10. okt | 13. okt | Tyrkiet | 2.2 | ||
12. okt | Italien | 1.2 | |||
12. okt | Giro dell'Emilia | Italien | 1.HC | ||
13. okt | Gran Premio Bruno Beghelli | Italien | 1.1 | ||
13. okt | Paris-Tours Espoirs (U23) | Frankrig | 1.2U | ||
13. okt | Paris-Tours | Frankrig | 1.HC | ||
15. okt | (Nationale Sluitingprijs - Putte - Kapellen) | Belgien | 1.1 | ||
20. okt | Chrono des Nations | Frankrig | 1.1 |
Eksterne henvisninger
- http://www.ucieuropetour.com/ 4. juli 2008 hos Wayback Machine
wikipedia, dansk, wiki, bog, bøger, bibliotek, artikel, læs, download, gratis, gratis download, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, billede, musik, sang, film, bog, spil, spil, mobile, Phone, Android, iOS, Apple, mobiltelefon, Samsung, iPhone, Xiomi, Xiaomi, Redmi, Honor, Oppo, Nokia, sonya, mi, PC, web, computer