UEFA Women's Champions League 2016-17 var den 16. udgave af European women's club fodboldmesterskab, som organiseres af UEFA, og den 8. udgave siden den fik et nyt brand som UEFA Women's Champions League.
UEFA Women's Champions League 2016–17 | |
---|---|
Turneringsdetaljer | |
Dato(er) | Kvalifikationsrunde: 23–28. august 2016 Slutrunden: 5. oktober 2016 – 1. juni 2017 |
Antal hold | Slutrunden: 32 Total: 59 (fra 47 forbund) |
Endelige placeringer | |
Vinder | Lyon (4. titel) |
Andenplads | Paris |
Turneringsstatistik | |
Antal kampe | 115 |
Antal scoringer | 452 (3.93 pr. kamp) |
Tilskuere | 228.386 (1.986 pr. kamp) |
Topscorer(e) | Zsanett Jakabfi Vivianne Miedema (8 mål hver) |
Infoboks sidst opdateret: 1. juni 2017. | |
Finalen blev holdt i Cardiff City Stadium i Cardiff, Wales den 1. juni 2017, to dage før finalen i mændenes turnering som blev spillet på Millennium Stadium.
Lyon var forsvarende mestre. De forsvarede titlen ved at vinde over Paris Saint-Germain i finalen, som endte uafgjort 0-0 og blev afgjort med straffesparkskonkurrence, som Lyon vandt 7-6. Lyon har derved vundet titlen fire gange ligesom rekordindehaveren, Frankfurt. De to deler rekorden.
Ranking af fodboldforbund
Skotland fik for første gang to hold med i UEFA Women's Champions League.
|
|
|
- Noter
- (TH) – Ekstra plads til forsvarende mestre
- (DNE) – Deltog ikke
- (NR) – Ingen ranking (forbundet deltog ikke i de fem sæsoner, som blev brugt til udregningen af koefficienter)
Hold
Sekstendedelsfinaler (Mestre fra fodboldforbund 1–12 + Toere fra fodboldforbund 1–11) | |||
---|---|---|---|
Bayern Munich (Mestre) | Wolfsburg (Toer) | Lyon () | Paris Saint-Germain () |
Rosengård (Mestre) | Eskilstuna United DFF (Toer) | Chelsea () | Manchester City () |
Zvezda Perm (Mestre) | Rossijanka (Toer) | Athletic Club () | FC Barcelona () |
Fortuna Hjørring (Mestre) | Brøndby (Toer) | Brescia (Mestre) | AGSM Verona (Toer) |
(Mestre) | Sturm Graz (Toer) | Slavia Prag () | Sparta Prag () |
Glasgow City () | () | Lillestrøm SK () | |
Kvalifikationsrunde (Toere fra fodboldforbund 12 + mestre fra fodboldforbund 13–54) | |||
Avaldsnes IL () | Zürich (Mestre) | Apollon Limassol (Mestre) | (Mestre) |
BIIK Kazygurt () | Twente (Mestre) | Breiðablik (Mestre) | Standard Liège (Mestre) |
Ferencváros (Mestre) | (Mestre) | Olimpia Cluj () | () |
Gintra Universitetas (Mestre) | () | (CH) | (Mestre) |
FC Minsk () | PAOK (Mestre) | (Mestre) | () |
(Mestre) | () | () | () |
(Mestre) | () | KÍ Klaksvík () | (Mestre) |
(Mestre) | (Mestre) | (Mestre) | Breznica (Mestre) |
() | Hibernians (Mestre) | (Mestre) | (Mestre) |
Kvalifikationsrunde
Gruppe 1
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Apollon Limassol | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 3 | +6 | 7 | (Knockoutfase) |
2 | PAOK | 3 | 0 | 3 | 0 | 5 | 5 | 0 | 3 | |
3 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | −1 | 2 | ||
4 | KÍ Klaksvík | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 7 | −5 | 2 |
Gruppe 2
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Minsk | 3 | 3 | 0 | 0 | 17 | 1 | +16 | 9 | (Knockoutfase) |
2 | Standard Liège | 3 | 1 | 1 | 1 | 13 | 4 | +9 | 4 | |
3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 15 | 7 | +8 | 4 | ||
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 34 | −33 | 0 |
Rules for classification:
Gruppe 3
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Breiðablik | 3 | 2 | 1 | 0 | 14 | 1 | +13 | 7 | (Knockoutfase) |
2 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 7 | ||
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 11 | −5 | 3 | ||
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 11 | −11 | 0 |
Rules for classification:
Gruppe 4
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 13 | 1 | +12 | 9 | (Knockoutfase) | |
2 | Olimpia Cluj | 3 | 2 | 0 | 1 | 18 | 4 | +14 | 6 | |
3 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 10 | −7 | 1 | ||
4 | Breznica | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 21 | −19 | 1 |
Rules for classification:
Gruppe 5
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Zürich | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 1 | +10 | 9 | (Knockoutfase) |
2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 8 | +2 | 6 | ||
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 8 | −3 | 3 | ||
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 11 | −9 | 0 |
Rules for classification:
Gruppe 6
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 | (Knockoutfasen) | |
2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 1 | +4 | 6 | ||
3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 | ||
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 9 | −9 | 0 |
Rules for classification:
Gruppe 7
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | BIIK Kazygurt | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 9 | (Slutspil) |
2 | Gintra Universitetas | 3 | 2 | 0 | 1 | 15 | 4 | +11 | 6 | |
3 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | −3 | 1 | ||
4 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 16 | −16 | 1 |
Rules for classification:
Gruppe 8
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Avaldsnes IL | 3 | 3 | 0 | 0 | 19 | 1 | +18 | 9 | (Knockoutfase) |
2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 7 | +1 | 6 | ||
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | −1 | 3 | ||
4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 18 | −18 | 0 |
Rules for classification:
Gruppe 9
Pos | Hold | K | V | U | T | M+ | M- | MF | P | Kvalifikation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Twente | 3 | 3 | 0 | 0 | 17 | 3 | +14 | 9 | (Knockoutfase) |
2 | Ferencváros | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 6 | |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 8 | −1 | 3 | ||
4 | Hibernians | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 18 | −18 | 0 |
Slutspil
Overblik
Sekstendedelsfinaler
Lodtrækningen til sekstendedelsfinalerne blev foretaget den 1. september 2016, 13:30 CEST, i UEFA hovedkvarteret i Nyon, Schweiz.
De første af de dobbelte kampe blev spillet den 5. og 6. oktober, returkampene blev spillet den 12. og 13. oktober 2016.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
Sturm Graz | 0–9 | Zürich | ||
Breiðablik | 0–1 | Rosengård | ||
Lillestrøm SK | 4–5 | Paris Saint-Germain | ||
Avaldsnes IL | 2–10 | Lyon | ||
Eskilstuna United DFF | 3–1 | Glasgow City | ||
1–2 | Rossijanka | |||
Chelsea | 1–4 | Wolfsburg | ||
Twente | 5–1 | Sparta Prag | ||
Apollon Limassol | 3–4 | Slavia Prag | ||
Athletic Club | 3–4 | Fortuna Hjørring | (efs) | |
FC Minsk | 1–5 | FC Barcelona | ||
6–6 (a) | Brescia | |||
Manchester City | 6–0 | Zvezda Perm | ||
BIIK Kazygurt | 4–2 | AGSM Verona | ||
1–10 | Bayern München | |||
2–4 | Brøndby |
Ottendedelsfinaler
Lodtrækningen for ottendedelsfinalerne blev afholdt den 17. oktober 2016. De første kampe blev spillet den 9. og 10. november, og returkampene blev spillet den 16. og 17. november 2016.
De første kampe blev spillet 9. og 10. november, returkampene blev spillet den 12. og 13. oktober 2016.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
BIIK Kazygurt | 1–7[A] | Paris Saint-Germain | ||
FC Barcelona | 5–0 | Twente | ||
Slavia Prag | 1–6 | Rosengård | ||
Manchester City | 2–1 | Brøndby | ||
Brescia | 1–4 | Fortuna Hjørring | ||
Lyon | 17–0 | Zürich | ||
Eskilstuna United DFF | 1–8 | Wolfsburg | ||
Bayern München | 8–0 | Rossijanka |
- Noter
- ^ Rækkefølgen af hjemme- og udekamp omvendt af oprindeligt ved lodtrækningen.
Kvartfinaler
Lodtrækningen for ottendedelsfinalerne blev afholdt den 17. oktober 2016. De første kampe blev spillet den 9. og 10. november, og returkampene blev spillet den 16. og 17. november 2016.
De første kampe blev spillet den 22. og 23. marts, og returkampene blev spillet den 29. og 30. marts 2017
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
Fortuna Hjørring | 0–2 | Manchester City | ||
Rosengård | 0–3 | FC Barcelona | ||
Wolfsburg | 1–2 | Lyon | ||
Bayern München | 1–4 | Paris Saint-Germain |
Semifinaler
De første kampe i semifinalerne blev spillet den 22. og 23. april, og returkampene spilles den 29. og 30. april 2017.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
FC Barcelona | 1–5 | Paris Saint-Germain | ||
Manchester City | 2–3 | Lyon |
Finalen
Finalen blev spillet den 1. juni 2017 på Cardiff City Stadium i Cardiff, Wales. "Hjemme" holdet (af administrative årsager) blev bestemt ved ekstra lodtrækning efter lodtrækningerne til kvartfinaler og semifinaler.
1. juni 2017 19:45 |
Lyon | 0–0 | Paris Saint-Germain |
---|---|---|
Rapport | ||
Straffesparkskonkurrence | ||
Majri Le Sommer Renard Mbock Kumagai Marozsán Abily Bouhaddi | 7–6 | Cristiane Geyoro Formiga Lawrence |
Topscorere
Nr. | Spiller | Hold | Mål | ||
---|---|---|---|---|---|
Kval | Turn | Total | |||
1 | Zsanett Jakabfi | Wolfsburg | — | 8 | 8 |
Vivianne Miedema | Bayern München | — | 8 | ||
3 | BIIK Kazygurt | 4 | 3 | 7 | |
Olimpia Cluj | 7 | — | |||
5 | 2 | ||||
6 | Cristiane | Paris Saint-Germain | — | 6 | 6 |
Hege Hansen | Avaldsnes IL | 5 | 1 | ||
Fabienne Humm | FC Zürich | 3 | 3 | ||
Eugénie Le Sommer | Lyon | — | 6 | ||
Olimpia Cluj | 6 | — |
Kilde: UEFA
Top assists
Nr. | Spiller | Hold | Assists | ||
---|---|---|---|---|---|
Kval | Turn | Total | |||
1 | Camille Abily | Lyon | — | 5 | 5 |
Dzsenifer Marozsán | Lyon | — | 5 | ||
3 | Twente | 4 | — | 4 | |
Hólmfríður Magnúsdóttir | Avaldsnes IL | 4 | — |
Kilde: UEFA
Sæsonens trup
UEFAs tekniske studiegruppe valgte følgende 18 spillere som turneringerne trup:
wikipedia, dansk, wiki, bog, bøger, bibliotek, artikel, læs, download, gratis, gratis download, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, billede, musik, sang, film, bog, spil, spil, mobile, Phone, Android, iOS, Apple, mobiltelefon, Samsung, iPhone, Xiomi, Xiaomi, Redmi, Honor, Oppo, Nokia, sonya, mi, PC, web, computer