Floorballligaen 2019-20 var den 28. sæson af bedste herreliga i Danmark i floorball, og den blev administreret af Floorball Danmark. Sæsonen blev afsluttet den 18. marts da Floorball Danmarks bestyrelse besluttede at slutte sæsonen som følge af Covid19. Dette skete da der manglede en kamp i mellemspillet. Således bliver der ikke kåret en dansk mester i denne sæson.
Floorballligaen | |
---|---|
Sæson | 2019-20 |
Sæson nr. | 28 |
Mester | Ingen vinder, liga suspenderet grundet coronavirus |
Antal hold | 11 |
Kampe spillet | 77 |
Totalt antal mål | 984 (12,78 pr. kamp) |
Topscorer | Andreas Glad, Frederikshavn Blackhawks: 52 point (27+25) |
Årets spiller | Jannik Trolle, Hvidovre Attack FC |
Årets målmand | Mike Trolle, Hvidovre Attack FC |
Årets træner | Claus Ejman, Frederikshavn Blackhawks |
Største hjemmesejr | Blackhawks- 20-2 |
Største udesejr | -Blackhawks 1-26 |
Største antal mål | -Blackhawks 1-26 |
Floorballligaen | |
Turneringsform
Rækken bliver afviklet med et grundspil, hvor der er seks hold i hver sin gruppe; øst og vest. De tre bedste hold fra hver gruppe vil kvalificere sig til slutspillet, hvor de bedste fire hold vil kvalificerer sig til semifinalerne.Holdene fra nummer fire til seks i gruppe, skal spille kvalifikation med hold fra
Deltagere
Rækken består af de samme otte hold, der deltog i , samt deltagelse af , AaB og , der alle spillede i i forrige sæson.
Klub | By | Spillested | Kapacitet | Sidste sæson | Første sæson i bedste række | Seneste oprykning |
---|---|---|---|---|---|---|
Benløse Floorball | Benløse | Dansk Kabel TV Arena | 1.600 | 1. | 2001-02 | 2010-11 |
BFC Vendsyssel | Brønderslev | Brønderslevhallerne | 8. | 1991-92 | - | |
Copenhagen FC | Valby | Gammel Valby Hal | 5. | 2010-11 | 2010-11 | |
Frederikshavn Blackhawks | Frederikshavn | Arena Nord | 2.800 | 2. | 2012-13 | - |
Hvidovre Attack FC | Hvidovre | Avedøre Idrætscenter | 6. | 1998-99 | 2014-15 | |
Rødovre Floorball Club | Rødovre | Rødovre Sportshal | 4. | 1991-92 | - | |
Strandby | Strandby Fritidscenter | 2019-20 | 2019-20 | |||
Sunds Seahawks FC | Sunds | Sunds Hallen | 3. | 1998-99 | 2011-12 | |
Vanløse Floorball | Vanløse | Vanløsehallerne | 7. | 1998-99 | 2018-19 | |
AaB Floorball Klub | Aalborg | 1995-96 | 2018-19 | |||
Aarhus | 2011-12 | 2018-19 | ||||
Ledig |
Trænere
Klub | Træner | Spillende træner | Sidste sæson |
---|---|---|---|
Benløse Floorball | Martin Lytje | nej | Benløse |
BFC Vendsyssel | Jarrkko Rinne | nej | BFC Vendsyssel |
Copenhagen FC | Mathias 'Hacke' Johansson | nej | Copenhagen |
Frederikshavn Blackhawks | Claus Ejman Jemsen | nej | Frederikshavn Blackhawks |
Hvidovre Attack FC | Claus Nisbeth | ja | Hvidovre |
Rødovre Floorball Club | Niklas Nordh | ja | Rødovre |
Jonas Risom | nej | Strandby Eliing | |
Sunds Seahawks FC | Mathias Nordmann | Nej | Sunds |
Vanløse Floorball | Nej | Vanløse | |
AaB Floorball Klub | Mark Reinert | Nej | ingen |
Christoffer Clausager | ja | ingen |
Grundspil
Fra denne sæson er ligaen blevet delt op i to geografiske ligaer før nytår, i henholdsvis øst og vest, med hver seks hold. Der spilles et grundspil i hver liga med ti kampe, hvor alle hold mødes i to indbyrdes opgør, en ude- og en hjemmekamp.
De tre bedst placerede hold fra henholdsvis liga øst og vest kvalificeres til et landsdækkende mellemspil.
- Her vil: Nr. 1 i de to geografiske puljer, få 4* point med over til det landsdækkende slutspil.
- Her vil: Nr. 2 i de to geografiske puljer, få 2* point med over til det landsdækkende slutspil.
- Her vil: Nr. 3 i de to geografiske puljer, få 0* point med over til det landsdækkende slutspil.
Øst
Pos | Hold | K | V | OTV | OTT | T | MF | MM | M+/- | P | Kvalifikation | BEN | HVI | CPH | VAN | RØD | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Benløse Floorball | 8 | 7 | 0 | 0 | 1 | 58 | 23 | +35 | 21 | — | 4-5 | 13-5 | 6-2 | 5-2 | ||
2 | Hvidovre Attack FC | 8 | 6 | 0 | 0 | 2 | 58 | 44 | +14 | 18 | 2-8 | — | 8-10 | 7-4 | 8-5 | ||
3 | Copenhagen FC | 8 | 5 | 0 | 0 | 3 | 46 | 49 | −3 | 15 | 3-7 | 3-8 | — | 10-4 | 4-3 | ||
4 | Vanløse Floorball | 8 | 1 | 0 | 0 | 7 | 29 | 62 | −33 | 3 | til | 2-10 | 6-13 | 2-5 | — | 3-6 | |
5 | Rødovre Floorball Club | 8 | 1 | 0 | 0 | 7 | 31 | 44 | −13 | 3 | 2-5 | 4-7 | 4-6 | 5-6 | — |
Referencer
- https://floorball.dk/floorball-danmark-afslutter-alle-turneringer-for-saesonen-2019-20/ 29. oktober 2020 hos Wayback Machine
- http://floorball.dk/ny-struktur-vedtaget-for-liga-og-1-div-herrer-2019-20/ 24. september 2019 hos Wayback Machine
- "Arkiveret kopi". fra originalen 30. december 2018. Hentet 2. oktober 2019.
- https://www.hot-shots.dk/index.php/hold/liga-herrer/ 24. september 2019 hos Wayback Machine
- https://www.copenhagenfc.dk/klub/copenhagen-floorball-club/hold/cfc-herreliga 9. januar 2019 hos Wayback Machine
- http://blackhawks.dk/side.asp?wkid=9827&side=3&navid=23 5. august 2020 hos Wayback Machine
- https://www.attackfc.dk/klub/hvidovre-attack-floorball-club/hold/1-herrer 3. august 2020 hos Wayback Machine
- https://www.rodovrefc.dk/klub/rodovre-floorball-club/hold/rodovre-fc-herre-liga 12. august 2020 hos Wayback Machine
- https://tornados.dk/traenerne ()
- http://www.seahawks.dk/index.php/hold/nyheder-hold/liga 23. september 2020 hos Wayback Machine
- https://vanlosefloorball.klub-modul.dk/cms/ShowContentPage.aspx?ContentPageID=103
- http://aabfloorball.dk/herre-1/ 2. september 2018 hos Wayback Machine
- https://aarhusfloorball.dk/senior/herre-1/ 14. august 2020 hos Wayback Machine
- Øst - Select Herre Floorball Ligaen
Top 10
# | Navn | Klub | Kampe | Mål | Assist | Point | Pointsnit |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Andreas Hansson | Copenhagen FC | 8 | 9 | 16 | 25 | 3,1 |
2. | Mathias Glass | Benløse Floorball | 8 | 15 | 3 | 18 | 2,3 |
Emil Odfeldt | Hvidovre Attack FC | 8 | 8 | 10 | 18 | 2,3 | |
Jesper Roland | Benløse Floorball | 8 | 3 | 15 | 18 | 2,3 | |
5. | Jannik Trolle | Hvidovre Attack FC | 8 | 7 | 9 | 16 | 2,0 |
6. | Kenneth Danielsen | Hvidovre Attack FC | 7 | 13 | 2 | 15 | 2,1 |
Kalle Tamminen | Copenhagen FC | 7 | 9 | 6 | 15 | 2,1 | |
Mathias De Fries | Benløse Floorball | 8 | 11 | 4 | 15 | 1,9 | |
9. | Claus Nisbeth | Hvidovre Attack FC | 7 | 9 | 4 | 13 | 1,9 |
10. | Pontus Kozan | Copenhagen FC | 4 | 7 | 4 | 11 | 2,8 |
Kilde: Floorballnyt
Vest
Pos | Hold | K | V | OTV | OTT | T | MF | MM | M+/- | P | Kvalifikation | FRH | SUN | AAB | STR | BFC | ÅFK | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frederikshavn Blackhawks | 10 | 9 | 0 | 0 | 1 | 129 | 29 | +100 | 27 | — | 6-3 | 10-2 | 20-2 | 14-3 | 18-1 | ||
2 | Sunds Seahawks FC | 10 | 9 | 0 | 0 | 1 | 102 | 35 | +67 | 27 | 6-5 | — | 15-6 | 8-2 | 9-5 | 15-1 | ||
3 | AaB Floorball Klub | 10 | 5 | 0 | 0 | 5 | 54 | 73 | −19 | 15 | 1-12 | 4-11 | — | 6-7 | 7-6 | 6-1 | ||
4 | 10 | 4 | 0 | 1 | 5 | 60 | 89 | −29 | 13 | til | 4-11 | 1-9 | 5-10 | — | 7-8 (OT) | 12-4 | ||
5 | Brønderslev Hot Shots FC | 10 | 2 | 1 | 0 | 7 | 74 | 70 | +4 | 8 | 6-7 | 5-8 | 5-7 | 4-6 | — | 21-2 | ||
6 | 10 | 0 | 0 | 0 | 10 | 23 | 136 | −113 | 0 | 1-26 | 0-18 | 1-5 | 9-14 | 3-11 | — |
Referencer
- Fodnotefejl: Ugyldigt
<ref>
-tag; ingen tekst er angivet for referencer med navnetautogeneret1
Top 10
# | Navn | Klub | Kampe | Mål | Assist | Point | Pointsnit |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Andreas Glad | Blackhawks | 10 | 23 | 24 | 47 | 4,7 |
2. | Kasper Kajgaard | Blackhawks | 10 | 22 | 13 | 35 | 3,5 |
Mikkel Skov | Sunds | 10 | 17 | 18 | 35 | 3,5 | |
4. | Jonas Johansen | Strandby Elling Tornadoes | 9 | 12 | 10 | 22 | 2,4 |
Morten Handaggard | Sunds | 9 | 9 | 13 | 22 | 2,4 | |
6. | Niklas Sahlman | Brønderslev Hot-Shots | 10 | 17 | 5 | 21 | 2,1 |
7. | Kristoffer Handaggard | Sunds | 9 | 15 | 3 | 18 | 2,0 |
Jonathan Velgaard | Blackhawks | 10 | 12 | 6 | 18 | 1,8 | |
9. | Jesper Schmidt | Blackhawks | 6 | 12 | 5 | 17 | 2,8 |
Søren Holm | Sunds | 10 | 11 | 6 | 17 | 1,7 |
Kilde: Floorballnyt
Mellemspil
Det landsdækkende mellemspil vil give hvert hold ti kampe. De fire bedste hold vil kvalificere sig til semifinalerne.
Bemærk at der er overført 4 point til vinderne fra øst og vest, og 2 point til nummer to fra øst og vest. Dette er håndteret i nedenstående ved at give holdene OT sejre.
Pos | Hold | K | V | OTV | OTT | T | MF | MM | M+/- | P | Kvalifikation | BEN | FRH | HVI | SUN | CPH | AAB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Benløse Floorball | 11 | 6 | 3 | 0 | 2 | 63 | 40 | +23 | 24 | — | 7-4 | 4-5 | 4-2 | 9-3 | |||
2 | Frederikshavn Blackhawks | 11 | 6 | 2 | 0 | 3 | 65 | 45 | +20 | 22 | 9-5 | — | 5-4 | 6-4 | 7-5 | 12-4 | ||
3 | Hvidovre Attack FC | 10 | 5 | 2 | 0 | 3 | 46 | 39 | +7 | 19 | 3-7 | — | 2-1 | 10-5 | 6-3 | |||
4 | Sunds Seahawks FC | 10 | 4 | 1 | 1 | 4 | 61 | 42 | +19 | 15 | 3-4 ot | 8-3 | 8-6 | — | 2-4 | 16-2 | ||
5 | Copenhagen FC | 9 | 4 | 0 | 1 | 4 | 53 | 50 | +3 | 13 | Kvalificeret til | 6-10 | 5-4 | 4-5 ot | 8-5 | — | ||
6 | AaB Floorball Klub | 9 | 0 | 0 | 0 | 9 | 32 | 0 | +32 | 0 | 5-13 | 3-15 | 2-5 | 7-13 | 3-14 | — |
Referencer
- Fodnotefejl: Ugyldigt
<ref>
-tag; ingen tekst er angivet for referencer med navnetStruktur
Top 10
# | Navn | Klub | Kampe | Mål | Assist | Point | Pointsnit |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Mathias Glass | Benløse Floorball | 9 | 9 | 19 | 28 | 3,1 |
2. | Mikkel Skov | Sunds Seahawks | 9 | 15 | 12 | 27 | 3,0 |
3. | Andreas Hansson | Copenhagen FC | 8 | 10 | 10 | 20 | 2,5 |
Jesper Schmidt | Frederikshavn Blackhawks | 9 | 12 | 8 | 20 | 2,2 | |
5. | Emil Odfeldt | Hvidovre Attack FC | 9 | 13 | 6 | 19 | 2,1 |
6. | Jesper Roland | Benløse Floorball | 9 | 10 | 7 | 17 | 1,9 |
7. | Jannik Trolle | Hvidovre Attack FC | 8 | 4 | 12 | 16 | 2,0 |
8. | Kalle Tamminen | Copenhagen FC | 8 | 7 | 8 | 15 | 1,9 |
Simon Møller | Benløse Floorball | 9 | 11 | 4 | 15 | 1,7 | |
10. | Rasmus Madsen | Hvidovre Attack FC | 8 | 11 | 3 | 14 | 1,8 |
Semifinaler
Semifinalerne afvikles som en serie over tre kampe, hvor vinderen af de to semifinaler mødes i DM finalen, der afvikles over en kamp.
Oprykningspil
Holdene der ikke går i mellemspillet, skal møde nr11-2 fra 1.division øst og vest.
Spillerkåringer
Nedenstående kåringer er lavet af læserne af bloggen Floorballnyt.
Årets hold
Keeper | Back | Forward |
---|---|---|
Mike Trolle, Hvidovre Attack FC Emil Brixager, Benløse Floorball | Jannik Trolle, Hvidovre Attack FC Daniel Nygaard, Benløse Floorball Jesper Schmidt, Frederikshavn Blackhawks Daniel MacCabe, Benløse Floorball | Mathias Glass, Benløse Floorball Andreas Glad, Frederikshavn Blackhawks Emil Odfeldt, Hvidovre Attack FC Jesper Roland, Benløse Floorball Mikkel Skov, Sunds Seahawks Kasper Kajgaard, Frederikshavn Blackhawks |
Månedens spiller
Måned | Spiller | Klub | Kilde |
---|---|---|---|
September] | Andreas Glad | Frederikshavn Blackhawks | |
Oktober | Andreas Glad | Frederikshavn Blackhawks | |
November | Mathias de Fries | Benløse Floorball | |
December | Ikke uddelt, for få kampe | ||
Januar | Mathias Glass | Benløse Floorball | |
Februar | Mathias Glass | Benløse Floorball | |
Marts | |||
April | |||
Maj |
Månedens kæde
Måned | Keeper | Back | Forward | Kilde |
---|---|---|---|---|
September | Emil Brixager, Benløse Floorball | Jesper Schmidt, Frederikshavn Blackhawks Jannik Trolle, Hvidovre Attack FC | Andreas Glad, Frederikshavn Blackhawks Mathias Glass, Benløse Floorball Andreas Hansson, Copenhagen FC | |
Oktober | Emil Brixager, Benløse Floorball | Frederik Lentz, Frederikshavn Blackhawks Jannik Trolle, Hvidovre Attack FC | Andreas Glad, Frederikshavn Blackhawks Mathias Glass, Benløse Floorball Mikkel Skov, Sunds Seahawks | |
November | Mike Trolle, Hvidovre Attack FC | Jannik Trolle, Hvidovre Attack FC Rasmus Bengtsson, Frederikshavn Blackhawks | Mathias de Fries, Benløse Floorball Andreas Glad, Frederikshavn Blackhawks Emil Odfeldt, Hvidovre Attack FC | |
December | Ikke uddelt, for få kampe | |||
Januar | Mike Trolle, Hvidovre Attack FC | Jannik Trolle, Hvidovre Attack FC Daniel Nygaard, Benløse Floorball | Mathias Glass, Benløse Floorball Kalle Taminen, Copenhagen FC Andreas Glad, Frederikshavn Blackhawks | |
Februar | Emil Brixager, Benløse Floorball | Jesper Schmidt, Frederikshavn Blackhawks Jannik Trolle, Hvidovre Attack FC | Mathias Glass, Benløse Floorball Jesper Roland, Benløse Floorball Pontus Kozan, Copenhagen FC | |
Marts | ||||
April |
||
Årets U20 hold
Keeper | Back | Forward |
---|---|---|
Mathias Hjelm, Frederikshavn Blackhawks | Simon Lehnert, Vanløse Floorball Frederik Nielsen, Frederikshavn Blackhawks Nikolaj Brixager, Benløse Floorball Mads Jespersen, Sunds Seahawks | Mathias Glass, Benløse Floorball Kasper Kajgaard, Frederikshavn Blackhawks Morten Handgaard, Sunds Seahawks Rasmus Larsen, Frederikshavn Blackhawks Magnus Møller, Copenhagen FC Mathias Hørby, Frederikshavn Blackhawks |
Kilde:
Årets U20 spiller
Mathias Glass, Benløse Floorball
Årets U17 hold
Keeper | Back | Forward |
---|---|---|
Mathias Mikkelsen, Sunds Seahawks | Mads Larsen, Frederikshavn Blackhawks Elias Holmberg, Copenhagen FC August Mathiesen, Rødovre Floorball Club William Nilsson, Hvidovre Attack FC | Kalle Taminen, Copenhagen FC Magnus Nyeng, Frederikshavn Blackhawks Sebastian Nørgaard, Frederikshavn Blackhawks Zimon Madsen, Hvidovre Attack FC Niklas Andersen, Frederikshavn Blackhawks Kristian Gadegaard, Sunds Seahawks |
Årets U17 Spiller
Kalle Taminen, Copenhagen FC
Referencer
- Fodnotefejl: Ugyldigt
<ref>
-tag; ingen tekst er angivet for referencer med navnetStruktur
- "Arkiveret kopi". fra originalen 21. april 2019. Hentet 6. oktober 2019.
- "Arkiveret kopi". fra originalen 2. oktober 2019. Hentet 2. oktober 2019.
- https://floorballnyt.blog/2019/10/31/maanedens-spiller-ligaherrer/ 31. oktober 2019 hos Wayback Machine
- "Arkiveret kopi". fra originalen 4. december 2019. Hentet 4. december 2019.
- "Arkiveret kopi". fra originalen 19. september 2020. Hentet 12. februar 2020.
- "Arkiveret kopi". fra originalen 22. september 2020. Hentet 13. marts 2020.
- "Arkiveret kopi". fra originalen 24. marts 2020. Hentet 24. marts 2020.
- "Arkiveret kopi". fra originalen 24. marts 2020. Hentet 24. marts 2020.
- "Arkiveret kopi". fra originalen 24. marts 2020. Hentet 24. marts 2020.
- "Arkiveret kopi". fra originalen 24. marts 2020. Hentet 24. marts 2020.