UEFA Champions League kvalifikationsfase og playoffrunde 2016-17 finder ti af de 32 hold, der skal spille i gruppespillet.
Deltagernes fordeling blandt fodboldforbundene
I turneringen deltog 78 hold fra UEFAs 55 medlemsforbund. Der deltog dog ikke repræsentanter fra Liechtenstein, da landet ikke havde en national turnering og fra Kosovo, da Kosovos deltagelse ikke blev godkendt af UEFA. De enkelte landes deltagelse afgøres ud fra UEFA's koefficient for det enkelte medlemsland, hvorved antallet af deltagende hold bestemmes.
- Forbund 1–3 havde hver fire deltagere.
- Forbund 4–6 havde hver tre deltagere.
- Forbund 7–15 havde hver to deltagere.
- Forbund 16–54 (bortset fra Liechtenstein) havde ét deltagende hold i turneringen.
- Vinderen af UEFA Champions League 2015-16 og UEFA Europa League 2015-16 var tillige kvalificeret til turneringen, selvom de ikke kvalificerede sig gennem den nationale turnering. Da der højst kunne deltage fem hold fra et enkelt land, ville der - såfremt vinderne af de to foregående turneringer var fra samme top 1 forbund og såfremt de ikke kvalificerede sig gennem ligaen - ske det, at forbundets fjerde bedste hold i ligaen ville blive overført til UEFA Europa League. Det foregående års vinder, Real Madrid, kvalificerede sig gennem ligaen, hvorimod vinderen af Europa League, Sevilla, ikke kvalificerede sig gennem ligaen, hvorfor Sevilla deltog i Champions League 2016-17 gennem det foregående års sejr i Europa League..
Forbundenes rangliste
Ved afviklingen af UEFA Champions League 2016-17 fik forbundene tildelt pladser på ranglisten over landekoefficienter, der er beregnet på grundlag af de deltagende nationers klubholds præstationer i Champions og Europa League fra 2010–11 til 2014–15.
Bortset fra fordelingen baseret på landekoefficienten, deltog for det spanske fodboldforbund yderligere ét hold, grundet sejr i foregående års Europa League.
|
|
|
- Noter
- ^ Kosovo (KOS): Kosovos fodboldforbund blev medlem af UEFA member den 3. maj 2016. UEFA besluttede, at de nationale mestre kunne deltage i 2016–17 UEFA Champions League såfremt de kunne opfylde kriterierne til licens efter artikel 15 i 'UEFA Club Licensing & Financial Fair Play' regulativet, hvilket skulle være afgjort af UEFAs sekretariat senest den 31. maj 2016. UEFA meddelte imidlertid, at Kosovos potentielle deltager, (mestre i 2015-16) ikke kunne anses at opfylde kravene til licens, ligesom klubben ikke kunne anvise et egnet fodboldstadion til kampene, idet UEFA ikke tillader at kampene afvikles på stadioner uden for hjemlandet.
Runder og lodtrækningsdatoer
Turneringskalenderen var som følger (alle lodtrækninger fandt sted i UEFAs hovedkontor i Nyon i Schweiz, med mindre andet er angivet).
Fase | Runde | Dato for lodtrækning | Første kamp | Anden kamp |
---|---|---|---|---|
Kvalifikation | Første kvalifikationsrunde | 20. juni 2016 | 28–29. juni 2016 | 5–6. juli 2016 |
Anden kvalifikationsrunde | 12–13. juli 2016 | 19.–20. juli 2016 | ||
Tredje kvalifikationsrunde | 15. juli 2016 | 26.–27. juli 2016 | 2.–3. august 2016 | |
Play-off | Play-off runde | 5. august 2016 | 16–17. august 2016 | 23–24. august 2016 |
Gruppespil | Kampdag 1 | 25. august 2016 (Monaco) | 13.–14. september 2016 | |
Kampdag 2 | 27.–28. september 2016 | |||
Kampdag 3 | 18.–19. oktober 2016 | |||
Kampdag 4 | 1.–2. november 2016 | |||
Kampdag 5 | 22.–23. november 2016 | |||
Kampdag 6 | 6.–7. december 2016 | |||
Knockout-fase | Ottendedelsfinaler | 12. december 2016 | 14.–15. & 21.–22. februar 2017 | 7.–8. & 14.–15. marts 2017 |
Kvartfinaler | 17. marts 2017 | 11.–12. april 2017 | 18.–19. april 2017 | |
Semifinaler | 21. april 2017 | 2.–3. maj 2017 | 9.–10. maj 2017 | |
Finale | 3. juni 2017 på Millennium Stadium, Cardiff |
Første kvalifikationsrunde
Seedning
I alt otte hold deltog i første kvalifikationsrunde. Lodtrækningen fandt sted den 20. juni 2016.
Seedet | Useedet |
---|---|
Opsummering
De første kampe blev spillet den 28. juni, og mens returkampene blev spillet den 5 og 6. juli 2016.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
Flora Tallinn | 2–3 | Lincoln Red Imps | 2–1 | 0–2 |
The New Saints | 5–1 | Tre Penne | 2–1 | 3–0 |
Valletta | 2–2 () | B36 Tórshavn | 1–0 | 1–2 |
FC Santa Coloma | 0–3 | Alashkert | 0–0 | 0–3 |
Kampe
28. juni 2016 18:00 |
Flora Tallinn | 2–1 | Lincoln Red Imps |
---|---|---|
35' 49' | Rapport | 57' |
6. juli 2016 19:00 |
Lincoln Red Imps | 2–0 | Flora Tallinn |
---|---|---|
15' (str.) 79' | Rapport | |
Lincoln Red Imps vandt 3–2 samlet.
28. juni 2016 20:00 |
The New Saints | 2–1 | Tre Penne |
---|---|---|
13' 40' | Rapport | 16' |
5. juli 2016 20:30 |
Tre Penne | 0–3 | The New Saints |
---|---|---|
Rapport | 45' 47' 90' |
The New Saints vandt 5–1 samlet.
28. juni 2016 19:00 |
Valletta | 1–0 | B36 Tórshavn |
---|---|---|
69' | Rapport | |
5. juli 2016 19:00 |
B36 Tórshavn | 2–1 | Valletta |
---|---|---|
11' 66' | Rapport | 24' |
2–2 samlet. Valletta vandt på udebanemål.
28. juni 2016 20:00 |
FC Santa Coloma | 0–0 | Alashkert |
---|---|---|
Rapport | |
5. juli 2016 17:00 |
Alashkert | 3–0 | FC Santa Coloma |
---|---|---|
12' 84' 88' | Rapport | |
Alashkert vandt 3–0 samlet.
Anden kvalifikationsrunde
Seedning
I alt 34 hold deltog i anden kvalifikstionsrunde: 30 hold trådte ind i denne runde samt fire vindere fra første kvalifikationsrunde. Lodtrækninen fandt sted den 20. juni 2016.
Gruppe 1 | Gruppe 2 | Gruppe 3 | |||
---|---|---|---|---|---|
Seedet | Useedet | Seedet | Useedet | Seedet | Useedet |
F91 Dudelange | APOEL | The New Saints[†] | Celtic | Lincoln Red Imps[†] |
- Noter
- † Vinderne af første kvalifikationsrunde, hvis identitet på lodtrækningstidspunktet ikke var kendt. Hold i kursiv slog et hold med en højere koefficient end holdet selv, og tog dermed det pågældende holds koefficient med videre til lodtrækningen til anden kvalifikationsrunde.
- ††Skënderbeu Korçë var kvalificeret til anden kvalifikationsrunde som vindere af , men blev udelukket fra at deltage i europæiske turneringer i 2016-17 grundet matchfixing. De deltog i anden kvalifikationsrunde grundet appel til Sportens Voldgiftsret, men appellen blev afvist, og holdet blev erstattet af .
Opsummering
De første kampe blev spillet den 12 og 13. juli, og mens returkampene blev spillet den 19 og 20. juli 2016.
Hold 1 | Samlet | Hold 2 | 1. kamp | 2. kamp |
---|---|---|---|---|
Qarabağ | 3–1 | F91 Dudelange | 2–0 | 1–1 |
Hapoel Be'er Sheva | 3–2 | Sheriff Tiraspol | 3–2 | 0–0 |
Olimpija Ljubljana | 6–6 () | 3–4 | 3–2 | |
Red Bull Salzburg | 3–0 | Liepāja | 1–0 | 2–0 |
Vardar | 3–5 | Dinamo Zagreb | 1–2 | 2–3 |
The New Saints | 0–3 | APOEL | 0–0 | 0–3 |
Zrinjski Mostar | 1–3 | Legia Warszawa | 1–1 | 0–2 |
Ludogorets Razgrad | 5–0 | 2–0 | 3–0 | |
Dinamo Tbilisi | 3–1 | Alashkert | 2–0 | 1–1 |
Žalgiris Vilnius | 1–2 | Astana | 0–0 | 1–2 |
2–2 (3–1 p) | Ferencváros | 1–1 | 1–1 (efs) | |
BATE Borisov | 4–2 | SJK | 2–0 | 2–2 |
Valletta | 2–4 | Røde Stjerne Beograd | 1–2 | 1–2 |
Rosenborg | 5–4 | IFK Norrköping | 3–1 | 2–3 |
Dundalk | 3–3 () | FH | 1–1 | 2–2 |
Lincoln Red Imps | 1–3 | Celtic | 1–0 | 0–3 |
Crusaders | 0–9 | F.C. København | 0–3 | 0–6 |
Kampe
12. juli 2016 19:00 |
Qarabağ | 2–0 | F91 Dudelange |
---|---|---|
10' (str.), 27' | Rapport | |
20. juli 2016 18:00 |
F91 Dudelange | 1–1 | Qarabağ |
---|---|---|
71' | Rapport | 90+4' |
Qarabağ vandt 3–1 samlet.
12. juli 2016 19:50 |
Hapoel Be'er Sheva | 3–2 | Sheriff Tiraspol |
---|---|---|
43' Barda 52' (str.) 90' (str.) | Rapport | 22' 64' |
19. juli 2016 19:00 |
Sheriff Tiraspol | 0–0 | Hapoel Be'er Sheva |
---|---|---|
Rapport | |
Hapoel Be'er Sheva vandt 3–2 samlet.
13. juli 2016 20:30 |
Olimpija Ljubljana | 3–4 | |
---|---|---|
34' 43' 89' | Rapport | 4' 6' 20' 32' |
20. juli 2016 20:15 |
2–3 | Olimpija Ljubljana | |
---|---|---|
13' 20' | Rapport | 41' 45' 79' |
6–6 samlet. Trenčín vandt på udebanemål.
12. juli 2016 20:30 |
Red Bull Salzburg | 1–0 | Liepāja |
---|---|---|
83' | Rapport | |
19. juli 2016 18:00 |
Liepāja | 0–2 | Red Bull Salzburg |
---|---|---|
Rapport | 35' 65' |
Red Bull Salzburg vandt 3–0 samlet.
12. juli 2016 20:45 |
Vardar | 1–2 | Dinamo Zagreb |
---|---|---|
54' | Rapport | 21' (sm.) 30' |
20. juli 2016 20:45 |
Dinamo Zagreb | 3–2 | Vardar |
---|---|---|
Pjaca 55' (str.), 70' (str.) 79' | Rapport | 39', 63' |
Dinamo Zagreb vandt 5–3 samlet.
12. juli 2016 20:00 |
The New Saints | 0–0 | APOEL |
---|---|---|
Rapport | |
19. juli 2016 19:00 |
APOEL | 3–0 | The New Saints |
---|---|---|
54' Sotiriou 73' 90+5' (str.) | Rapport | |
APOEL vandt 3–0 samlet.
12. juli 2016 18:30 |
Zrinjski Mostar | 1–1 | Legia Warszawa |
---|---|---|
57' | Rapport | 49' |
19. juli 2016 20:45 |
Legia Warszawa | 2–0 | Zrinjski Mostar |
---|---|---|
28' (str.), 62' | Rapport | |
Legia Warszawa vandt 3–1 samlet.
13. juli 2016 19:30 |
Ludogorets Razgrad | 2–0 | |
---|---|---|
13' (str.) 26' | Rapport | |
19. juli 2016 20:45 |
0–3 | Ludogorets Razgrad | |
---|---|---|
Rapport | 39', 64' 48' |
Ludogorets Razgrad vandt 5–0 samlet.
12. juli 2016 19:00 |
Dinamo Tbilisi | 2–0 | Alashkert |
---|---|---|
55' 69' (str.) | Rapport | |
19. juli 2016 17:00 |
Alashkert | 1–1 | Dinamo Tbilisi |
---|---|---|
51' | Rapport | 21' |
Dinamo Tbilisi vandt 3–1 samlet.
13. juli 2016 19:15 |
Žalgiris Vilnius | 0–0 | Astana |
---|---|---|
Rapport | |
20. juli 2016 16:00 |
Astana | 2–1 | Žalgiris Vilnius |
---|---|---|
31', 90+2' | Rapport | 57' |
Astana vandt 2–1 samlet.
13. juli 2016 20:00 |
1–1 | Ferencváros | |
---|---|---|
47' | Rapport | 71' |
20. juli 2016 19:30 |
Ferencváros | 1–1 | |
---|---|---|
Gera 14' (str.) | Rapport | 40' (sm.) |
Straffesparkskonkurrence | ||
Gera | 1–3 | |
2–2 samlet. Partizani Tirana vandt 3–1 efter straffesparkskonkurrence.
12. juli 2016 20:00 |
BATE Borisov | 2–0 | SJK |
---|---|---|
32' 68' | Rapport | |
19. juli 2016 19:00 |
SJK | 2–2 | BATE Borisov |
---|---|---|
44' 61' | Rapport | 15' 29' |
BATE Borisov vandt 4–2 samlet.
12. juli 2016 20:00 |
Valletta | 1–2 | Røde Stjerne Beograd |
---|---|---|
15' | Rapport | 66' 75' |
19. juli 2016 20:30 |
Røde Stjerne Beograd | 2–1 | Valletta |
---|---|---|
30' 76' | Rapport | 11' |
Røde Stjerne Beograd vandt 4–2 samlet.
13. juli 2016 19:15 |
Rosenborg | 3–1 | IFK Norrköping |
---|---|---|
Eyjólfsson 48' 62' 65' | Rapport | 70' |
20. juli 2016 19:15 |
IFK Norrköping | 3–2 | Rosenborg |
---|---|---|
57', 77' 59' | Rapport | Gytkjær 36' (str.) 55' |
Rosenborg vandt 5–4 samlet.
wikipedia, dansk, wiki, bog, bøger, bibliotek, artikel, læs, download, gratis, gratis download, mp3, video, mp4, 3gp, jpg, jpeg, gif, png, billede, musik, sang, film, bog, spil, spil, mobile, Phone, Android, iOS, Apple, mobiltelefon, Samsung, iPhone, Xiomi, Xiaomi, Redmi, Honor, Oppo, Nokia, sonya, mi, PC, web, computer